Jak poznat problémy s krevním oběhem?

Máte neurčité problémy s dolními končetinami, které se zhoršují obzvlášť v létě, a chcete zjistit, o co jde? Nebo naopak chcete být připraveni, až se „nějak“ projeví potíže s cévami, které máte v rodině? Ty se nehlásí jen chladnýma rukama či nohama.

Skutečně, sklon k žilním nemocem bývá vrozený a velmi často se dědí. Častěji postihuje ženy, což je vlivem ženského hormonu estrogenu. Ten působí na pojivové tkáně výstelky žil, způsobuje vyšší tendenci k srážlivosti krve a také zpomalení cirkulace. Krev se tak městná v žilách a vede k vytváření křečových žil. Proto se také při tomto onemocnění doporučuje nejvyšší ostražitost ohledně užívání antikoncepčních pilulek.   

Začíná to nenápadně

Chronická žilní nedostatečnost se jako civilizační nemoc objevuje v evropské populaci až u třiceti procent lidí. K prvním příznakům špatného oběhu a potížím se žilami patří brnění, svědění a píchání, někdy i naopak snížená citlivost v končetinách, zejména těch dolních. Pozor je třeba dávat také svalové a kloubní bolesti. I jimi se hlásí poškození žilní soustavy.   

Varovným signálem je také kožní změny, zejména v barvě kůže. Světlejší jakoby „papírová“ pokožka na bércích, nebo naopak tmavší slitá pigmentace jsou rozhodně známkou, že se ve vašem těle něco děje. Změny mohou být docela nenápadně béžové až po temně hnědou či fialovou, kdy už je to opravdu vážné. Pigmentové změny vznikají hromaděním barviva z rozpadlých červených krvinek v podkoží a jsou jasnou známkou poškození cévní soustavy.

Začarovaný kruh

Všechny tyto projevy jsou způsobené tím, že nedostatečně pracující cévní systém nedokáže správně transportovat krev a s ní i kyslík a veškeré živiny o všech tkání.

Krev, staticky setrvávající v ochablých žilách, je dále rozšiřuje. To má za následek omezenou funkcí žilních chlopní a způsobuje změnu směru krevního proudu. Na tento tzv. žilní reflux často navazuje rozvoj křečových žil neboli varixů, které znamenají trvalý postup chronické žilní nedostatečnosti. To může v dalších stádiích způsobit vzniku bércových vředů, zánětům žil či dokonce trombózy a embolie.

Svěřte se lékaři

Lidé mají obvykle tendenci všímat si problémů s krevním oběhem až v pokročilém stavu. Přitom na léčbu není nikdy dost brzy – čím dřív s ní začnete, tím lepší a dlouhodobější budou výsledky. Spolehlivě působí speciální léky na posílení pružnosti žilní stěny,  které zlepšují oběh a zmírňují tlak v žilách. Tato tzv. venofarmaka by měl předepsat lékař, aby byla zaručena jejich účinnost, volně prodejné přípravky nedosahují žádoucího efektu.  

Pacienti s dispozicí k tvorbě křečových žil by měli chodit než stát a naopak raději ležet než sedět. Při každé příležitosti je vhodné dát nohy do výšky a tím ulevit žilnímu návratu. Ke správnému životnímu stylu patří racionální výživa, dostatek tekutin i spánku, snížení nadváhy a vyloučení kouření a alkoholu. K dalším vhodným režimovým opatřením patří hlavně dostatek pohybu a nošení kompresivních punčoch. Nejčastěji se používají klasické zdravotní elastické punčochy ve II. kompresní třídě. Pojišťovna hradí jeden pár na půl roku.

 

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI