Jak se dají vyřešit hemoroidy?

Zimní období bývá pro hemoroidální onemocnění rizikové.  Ke zhoršení příznaků vede jak namáhavý kašel při typických sezónních respiračních chorobách, tak dietní chyby: alkohol a sváteční jídelníček s množstvím tuků a cukrů a často způsobuje průjmy nebo naopak zácpu. Obojí může toto onemocnění zhoršit nebo dokonce vyvolat.

V análním (řitním) kanálu se pod povrchem sliznice nachází hustá síť cév, které za běžných okolností nepůsobí žádné problémy. K těm dochází, pokud se v žilním řečišti objeví zvýšený tlak a/nebo má člověk geneticky podmíněnou slabost žilních stěn. Jako hemoroidy se pak v oblasti konečníku objevuje vlastně totéž, jako jsou křečové žíly na dolních končetinách.

Nejjednodušší metody

Rozšířené žíly v konečníku se projevují jako pocit tlaku nebo cizího tělesa, případně pálení, svědění, bolest a krvácení jasně červenou krví při stolici (vidět je např. na toaletním papíru). Hemoroidy mohou být vnější a vnitřní, nejčastěji se jedná o kombinaci obou typů. Hmatná tvrdá bolestivá bulka u konečníku je zevním hemoroidem, obsahujícím krevní sraženinu – tzv. tromb.

Pokud se ještě nejedná o akutní zánětlivý stav, lze hemoroidy léčit konzervativně, to znamená s použitím k tomu určených čípků a mastí, případně pomocí sedacích koupelí. Už tehdy by vám obtíže měly přivést do ordinace. Při zhoršení lze nasadit užívání léků ke zpevnění žilní stěny, tzv. venofarmak. Vyšetření se není nutno obávat, jsou šetrná a nebolestivá.

Pokud tento postup nepomáhá, přijde řada na chirurgický zásah. O vhodnosti jednotlivých postupů rozhodne lékař na základě individuálního stavu každého pacienta. Jaké jsou ale možnosti léčby?

Dnešní zákroky jsou šetrné

U lehčích stavů to mohou být šetrné výkony, jako je například tzv. Barronova ligatura, které pacienta zatěžují pouze minimálně. Při této metodě se hemoroidální uzly a okolní sliznice vtáhnou do aplikátoru a přetáhnou elastickým kroužkem, který tkáň zaškrtí.

Hemoroid pak zhruba do týdne odpadne a na zahojeném místě se vytvoří jizva. Ta pak sliznici fixuje a zabrání dalším jejím výhřezům. Vlastní zákrok je velmi rychlý. Vše bývá definitivně zhojeno do tří týdnů, pracovní neschopnost je ale zpravidla nutná jen jeden týden.

U pokročilých stadií onemocnění jsou nutné složitější operace hemoroidů, ale i ty jsou dnes velmi šetrné.

Rekonvalescence netrvá dlouho

Další metodou léčby hemoroidů je tzv. Longova operace, při níž se odstraňuje výhřez hemoroidální tkáně a současně se tkáň navrací zpět do své původní správné polohy. Operace se provádí v oblasti, kde je nervová pleteň minimální, proto jsou pooperační bolesti výrazně menší a hojení rychlé. Pro pacienty je výhodná kratší doba pracovní neschopnosti i rychlý návrat k plné fyzické aktivitě.

Metoda Help-HALO je ošetření hemoroidů s dopplerovskou navigací, vcož je speciální bezbolestná zobrazovací metoda pro přesnost výkonu. Po vyhledání vyživující tepny k hemoroidu ultrazvukem je tato tepna uzavřena opichem, stehem nebo se v tomto místě aplikuje laserová energie, která cévu uzavře.

Výhodou u chirurgických výkonů u hemoroidů je, pokud se provádí pomocí tzv. harmonického skalpelu, který zajistí přesný a ostře ohraničený řez. Současně zastaví krvácení a minimalizuje i v období po operaci. Tím se zkrátí doba hospitalizace a rekonvalescence. Nezapomeňte, že pro každou operaci je nejvhodnější doba právě v zimních měsících.

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI