Jak se jednoduše zbavit křečových žil? Hlavně rychle!

Ačkoliv jsou křečové žíly tak rozšířené, že podle některých statistik trápí až polovinu Češek (ale i Čechů), mnoho z postižených řešení odkládá. Zbytečně! Problém sám od sebe nezmizí a může se jedině zhoršovat.

Křečové žíly neboli varixy vznikají nejčastěji na dolních končetinách vlivem genetických dispozic, těhotenství, nadváhy či nadměrné zátěže. V podstatě jde o chronickou žilní nedostatečnost, kdy část krve zůstává v žíle, roztahuje ji, zvyšuje v ní tlak a devastuje tak i okolní tkáně.

Křečové žíly se samy nevyléčí

Jde o postupný trvalý proces, který má několik stupňů: od prvních drobných rozšířených žilek, které vadí hlavně z kosmetických důvodů,  přes nehezké vakovité, vinuté struktury, které už bolí na dotek, až k poruše zásobování dolní končetiny či ke zhoršenému hojení všech ran. A samozřejmě k zánětu, trombóze a nakonec bez přehánění i k ohrožení života.

Jednoduchý typ tohoto onemocnění se nazývá primární křečové žíly a nenarušuje hluboký žilní systém uvnitř těla. Sekundární křečové žíly naopak narušují žíly hluboko v těle a bez lékařského zákroku se zřejmě neobejdete.

Na nic nečekejte

Konzervativní léčba, vhodná při lehčí formě varixů, spočívá v používání elastických punčoch a venofarmak. V pokročilejších fázích je nutný zásahu chirurga. Nevýhodou při odstraňování celého postiženého žilního kmene je vyšší bolestivost a pracovní neschopnost. Proto je rozhodně lepší na nic nečekat a problém řešit už v počátečních stádiích. Moderní, ale finančně nákladnější metodou, která klasickou operaci nahradí i u většího rozsahu postižení, je lepení.

Menší křečové žíly lze samozřejmě odstranit ambulantně, v lokálním znecitlivění. V celkové narkóze se provádí dnes už jen minimum případů. Do popředí se dnes dostává také tzv. jednodenní chirurgie, která problém obvykle vyřeší okamžitě, anebo do druhého dne.

Na nejmenší žilky je sklerotizace

Na ty nejmenší křečové žíly – mikrovarixy v podobě pavučinek,  drobných metliček nebo u žilních spojek a zbytků po operaci varixů. – se osvědčuje sklerotizace. Speciální přípravky (pěna, tekutina) postiženou žílu naruší. Místo postupně zaroste vazivem a tělo varix samo odbourá. Velkou výhodou této metody je, že ji plně hradí zdravotní pojišťovny. Obvykle je třeba sklerotizaci opakovat, součástí terapie je i nošení kompresivních punčoch nebo bandáže.

Laser nebo vlny?

Další metody spočívají ve využití účinků tepla, ale nebojte se - jsou rovněž bezbolestné. Provádějí se ambulantně, pouze s lokálním znecitlivěním.  Využívá se k nim laser, mikrovlny, radiofrekvence či pára. Narušená žíla se uzavře a tělo i opět vstřebá. Pacient je fit většinou do 1 až 2 týdnů, co je mnohem kratší doba než po klasické operaci. Bohužel však tento typ výkonů veřejné zdravotnictví neproplácí a pacient si je musí hradit sám. Ceny začínají na 15 tisících korun. Záleží však na typu zdravotnického zařízení a dokonce i na místě, které zvolíte. 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI