Jak si včas všimnout nebezpečí trombózy?

Mnoho lidí se domnívá, že trombózu provázejí dramatické okolnosti, které pacienta okamžitě přimějí volat lékaře a vyhledat nemocniční ošetření. To je sice pravda, ale k takovým projevům dochází až v pokročilé fázi onemocnění. Ve skutečnosti se její příznaky objevují mnohem dřív a k jejich zákeřnosti patří, jak mohou být nenápadné.

Zpočátku se trombóza projevuje mírnými symptomy, kterým však lidé nevěnují potřebnou pozornost. Přitom právě v této době jsou medicínsky nejsnáze zvládnutelné, zatímco později už může jít o život. A to dokonce v řádu minut.  

Plíživý nástup

K prvním symptomům trombózy patří pocit napětí, bolest, otok, zarudnutí, místo, kde pokožka teplejší než jinde, někdy i změna jejího zbarvení.  Příznaky jsou obvykle mírné, například bolestivost časem vymizí, a tak jim mnoho lidí pozornost.  

Přitom jde o zánět, ať už povrchních nebo hlubokých žil. Nebezpečnost spočívá v tom, že hluboký žilní systém má vždy souběžné větve, které dlouho přebírají funkci za postiženou oblast. Zánět se tak šíří skrytě a pomalu. Jenže pak přijde ta zmíněná dramatická situace...

Trombózy žil nejčastěji vznikají v dolních končetinách a v oblasti pánve, když se zde z různých důvodů zpomalí průtok krve, například po operaci či při dlouhém cestování. Další předpoklady vznikají například po úrazu či při ateroskleróze, kdy také může dojít k porušení povrchu cévní stěny.

Tromb může docestovat až do plic

Důsledkem je, že dojde k poškození žil, které se ucpávají, a vznikne krevní sraženina. K tendenci vytvářet tromby vedou poruchy krevní srážlivosti, které jsou způsobené především genetickými dispozicemi, ačkoliv existuje mnoho dalších možných příčin.

Akutní komplikací trombózy se může stát plicní embolie, kdy trombus vycestuje do plicního řečiště. Krevní sraženina vystřelená do větvení plicních tepen nebo hlouběji v jejich „stromu“ má za následek akutní nedostatek dechu. Může dojít k selhání srdce nebo dokonce k okamžitému úmrtí.
Nebezpečná je vrozená trombofilie zejména pro ženy, které bez dostatečného lékařského vyšetření berou hormonální estrogenní antikoncepci. Ovlivňuje totiž srážlivost krve a genetickou dispozici k vytváření trombů ještě mnohokrát znásobí.

Křečové žíly varují

Uvedené faktory představují spojení trombózy s křečovými žilami, takže ostražití by měli být zejména lidé, kteří se s varixy v té či oné míře potýkají.

Když se k tomu přičte sedavý způsob zaměstnání, nedostatek pohybu, nezdravé stravování, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, nadváha, kouření či stres, na budoucí problém může být zaděláno.

Pokud tedy máte křečové žíly, neváhejte zajít k odborníkovi a nezanedbávejte preventivní vyšetření.  Dodržujte rady, které mohou vzniku trombózy zabránit. Bezpochyby mezi ně bude patřit nošení stahovacích (kompresivních) punčoch či bandáží, a zřejmě také užívání léků na posílení funkce žil – tzv. venofarmak. Dříve často doporučované preventivní užívání aspirinu je dnes považováno za sporné.

Nezapomínejte, že trombóza podle statistiky postihne ročně až 200 lidí ze 100 000. Riziko roste s věkem, ale nezdravý životní styl ji posouvá i do mnohem mladších ročníků.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI