Jaké jsou možnosti léčby křečových žil?

K léčbě křečových žil se využívají různé metody. Záleží na rozsahu onemocnění, ale často prostě jen na vás samotných, jakou z mnoha možností si vyberete, a to i podle ceny. Ne všechny zákroky totiž hradí zdravotní pojišťovny.

Základní a nejjednodušší je v případě malého nálezu konzervativní léčba. Spočívá v používání kompresivních punčoch a užívání venotonik – léků, které pomáhají udržet a podpořit pružnost žilních stěn.  Při vážnějším postižení nabízejí odborné kliniky různé typy řešení křečových žil, většinou ambulantní. Platí ovšem zásada: navštívit odborného lékaře už při prvních „neviditelných“ potížích – včasná léčba znamená menší a jednodušší zákroky.

Pěnová sklerotizace

Provádí se ambulantně a trvá jen pár chvil. Do žilky se aplikuje speciální roztok v podobě pěny, který ji chemicky zničí. Takto ošetřená žíla se po několika týdnech v těle vstřebá. I když zákrok téměř nebolí, lze místa vpichu předem znecitlivět speciálním krémem.  Pak je nutné nosit kompresivní punčochy 1–3 týdny. Pěnová sklerotizace je účinnější a zároveň umožňuje použít menší množství i koncentraci sklerotizační látky, je tedy k pacientovi šetrnější.

Laserová ablace

Rovněž se provádí ambulantně v místní anestezii s propuštěním za 1 až 2 hodiny po výkonu. Jde o základní a dlouhodobě používanou metodu léčby křečových žil. Působením tepla laseru na konci optického vlákna se povrchová žíla uzavře a během několika týdnů se změní ve vazivový proužek. Menší varixy na postranních větvích se zmenšují, případně je možné je doplnit v průběhu výkonu o miniflebektomii, či následně po výkonu o sklerotizaci. Kompresivní punčochy se pak nosí 3–6 týdnů.

Další možností je radiofrekvenční ablace, kdy se ke stejnému účinku – uzavření žíly teplem – používá radiofrekvenční vlákno.

Lepení – Veneseal

Jeden z nejmodernějších ambulantních výkonů. Je bez jakékoliv bolesti a následného omezení, nutné není ani nošení stahovacích punčoch. Postižená žíla se zcela bez operace vyřadí z provozu tím, že se uzavře speciálním „lepidlem“.  Aplikuje se pomocí jednorázového setu za sterilních podmínek přímo do postižené žíly, která je následně stlačena ultrazvukovou sondou. Účinek je okamžitý, varix je trvale uzavřen.  A takto ošetřená žíla trvale přestane být původcem křečových žil.

Clarivein

Jde o jednu z nejnovějších metod léčby křečových žil, zcela bezbolestnou, takže nevyžaduje ani místní anestezii, a trvá 30–45 minut na jedné noze. Zavádí se při ní jednorázový aseptický set pod kontrolou ultrazvuku a pak se pomocí mechanického a současně chemického poškození žíla zcela uzavře.  Sklerotizační roztok se změní v pěnu a pronikne i do vedlejších větví. Uzavřou se tak hlavní povrchové i postranní  žíly. Kompresivní punčochy se nosí 7 dnů trvale, další týden dle určení lékaře. Běžným aktivitám se však můžete věnovat okamžitě po zákroku.

Operace

V případě velmi pokročilých nálezů, které není možno řešit jinou méně invazivní metodou, nebo u reoperací, se provádí klasické operace žilní chirurgie. Jedná se o výkony v celkové narkóze jako stripping – odstranění žíly – nebo flebektomie. I zde se však nabízejí miniinvazivní postupy, které jsou šetrnější a kratší jak co do průběhu, tak i rekonvalescence. 

Moderní medicína poskytuje léčbu téměř veškerých patologicky změněných povrchových žil, ale zatím není možné zbavit se choroby samotné, která je na celý život. Právě proto je vhodné do budoucna dodržovat také veškerá preventivní opatření a principy konzervativní léčby křečových žil.

 

 

NEWSLETTER
PARTNEŘI