Jaké léky platí na žilní nemoci? Nejsou všechny stejné

Nejčastějším onemocněním postihujícím žilní systém dolních končetin je tzv. chronická žilní nedostatečnost. Dochází při ní k městnání krve v žilách, čímž se v nich zvyšuje tlak. To způsobuje typické příznaky, jako je pocit těžkých a unavených nohou, mravenčení, křeče a otoky nohou. 

K rychlé úlevě pomáhají chladivé gely a krémy,  které jsou volně prodejné. Základem léčby je však podpora žilního systému kompresí (stahováním), proto jsou jedním z prvních kroků kompresní punčochy, které eliminují otok, snižují bolestivé pocity a zpomalují progresi onemocnění. Odborníci potvrzují, že účinek používání stahovacích prostředků převažuje nad účinkem léků.

Po kompresi přijdou na řadu léky

Brzy na řadu přichází i systémová (tedy celková) léčba, jejímž cílem je zabránit dalšímu poškozování žilního systému a odstranit nebo alespoň zmírnit průvodní obtíže. U léků jde o látky přírodního nebo syntetického původu, které působí různými způsoby. Zvyšují "tekutost" krve, zlepšují oběh krve ve vlásečnicích, zlepší pevnost žilní stěny a její napětí a především mají protizánětlivý účinek.

Farmakologická léčba je místní a celková. Je však třeba si přiznat, že ani jeden z jejich postupů neléčí chronickou žilní nedostatečnost v její podstatě, pouze snižuje rozsah stávajícího onemocnění.

Z lokálních léčebných prostředků se osvědčují přípravky, které obsahují rostlinné látky posilující žílykoňský kaštan, gotu kola, borůvky a listnatec bodlinatý. Extrakt z koňského kaštanu ulevuje od pocitu těžkých nohou. Listnatec bodlinatý a gotu kola podporují žilní oběh v nohách a přispívají ke snižování otoků. Borůvky zase chrání cévy, aby zůstaly neporušené.

Jak zabránit pozdějším komplikacím?

Systémová venofarmaka působí proti následkům chronické žilní nedostatečnosti. Nevyléčí, ale mohou pomoci ulevit a zabránit dalšímu postupu nemoci s možnými komplikacemi. Sekundárně také vedou ke zlepšení pocitu kvality života.

Omezují zejména nepříjemné pocity (pocit tíhy, bolest, křeče), zmírňují otoky v dolních končetinách doprovázející varixy. Některá mají i nespecifický protizánětlivý účinek. Nemají však vliv na vlastní vývoj varixů nebo posttrombotického syndromu, a nejsou účinné při primární terapii hluboké žilní trombózy nebo tromboflebitid.

Nevyhazujte peníze za neúčinné léky

Nejúčinnější venofarmaka jsou tzv. bioflavonoidy, získávané ze speciálních druhů citrusů. Jejich zástupci jsou diosmin a hesperidin, napomáhající udržovat zdravý oběh krve v žilách, podporující pevnost cév a přirozené funkce žil.

Pozor na to! Léčivý přípravek, který obsahuje zmíněné účinné látky je pouze na lékařský předpis. Je velkou chybou a vyhazováním peněz zaměnit skutečný léčivý přípravek za potravinové doplňky, které vám můžou nejen v drogerii, ale bohužel dokonce i v lékárně. Mnozí výrobci sice ve svých reklamách uvádějí, že složení je stejné, ale potravinové doplňky nikdo nekontroluje, ani neověřuje jejich složení, účinnost či bezpečnost. Jedinou jistotou je proto lék na recept.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI