Jasná souvislost žíly – bérce – infarkt či mrtvice

Trpíte na otoky a bolesti nohou, mravenčení, noční křeče nebo pocity tíhy v dolních končetinách? Pokud se tyto potíže objevují často nebo dokonce pravidelně, není problém v tom, co jste dělali, ale ve stavu vašich cév.

Jde o projevy ochablé žilní stěny, které začínají zprvu takřka nepostřehnutelnými „pavučinkami“ žilek. Čím dříve si jich všimnete, tím lépe. I když třeba zatím nejsou vystouplé a jeví se jen jako tmavší kresba žil, už jde o důvod pro zahájení léčby a změnu životního stylu. 

Neignorujte problémy, hrozí komplikace

Tato dispozice je sice z větší části geneticky podmíněná, tudíž vrozená, ale na další prognóze se výrazně projeví režimová opatření.

Když budete problém ignorovat, stav vašich žil se může jedině zhoršit. Nemusí jít jen o problém dolních končetin, oslabený může být cévní systém i jinde v těle.  Žíly by se proto měly léčit od prvních náznaků. Kromě estetického hlediska mohou v pokročilém stadiu pacienta omezovat a stát se příčinou dalších závažných onemocnění, například chronické žilní nedostatečnosti nebo onemocnění lymfatického systému. Zejména je třeba si uvědomit, že neléčené žíly mohou vést dokonce až k infarktu nebo mrtvici.

Nejčastěji se tento problém – ochablé žilní stěny - objevuje v podobě křečových žil. Při poruše pevnosti žilní stěny dojde v důsledku přetlaku v žilním systému k rozšíření žil. Tím se naruší funkce žilních chlopní, které se v rozšířených žilách nedomykají, krev se městná v žilním řečišti a vznikají křečové žíly.

Ucpané žíly hrozí

Pokud jde jen o ty povrchové, nebezpečí není tak vážné. Horší však je, když zasahuje hluboký žilní systém, kdy se významně zvyšuje riziko trombózy.

K té dochází, jestliže „nehybná“ krev, městnající se v dolních končetinách, vytvoří sraženinu neboli trombus. Ten pak může ucpat žíly nejen v nohou, ale prakticky kdekoliv v těle. V případě, že tento tzv. vmetek způsobí uzávěr srdeční (koronární) tepny, dojde k infarktu, v plicnici způsobí plicní embolii, která znamená přímé ohrožení na životě. Známkou trombózy v mozku je cévní příhoda, tzv. mrtvice, která se vyznačuje i neurologickým postižením různého rozsahu či poruchou zraku.

Omezte riziko správným způsobem

K rizikovým faktorům pro vznik žilní trombózy patří vyšší věk (počet lidí, které postihne, po osmdesátce stoupá na 500 z 100 000), obezita, imobilizace, ať už v důsledku úrazu, nebo dlouhé nemoci, a zejména kouření. Pravděpodobnost tromboembolické nemoci více hrozí také při zhoubných onemocněních, v období těhotenství a po porodu, a některých dalších onemocněních, jako jsou například autoimunitní nebo neinfekční střevní záněty.

Dalším komplikace nemusí být sice tak dramatické a ohrožující život, ale zato vleklé a úporné, nemluvě o bolestivosti. Jde o bércové vředy, které mokvají a zápachem obtěžují jak přímo pacienta, tak i jeho okolí.

K základům terapie patří medikace venofarmaky, což jsou léky, které nejen zamezují vzniku symptomů a omezují jejich projevy, ale ovlivňují i samotnou podstatu žilního onemocnění. Samozřejmostí by mělo být nošení kompresivních punčoch. Stahovací punčochy jsou k sehnání nejen ve specializovaných prodejnách, ale i v lékárnách, kde by vám měli poradit i stupeň komprese.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI