Součásti léčby křečových žil a otoků nohou je kompresní terapie. Jak vybrat vhodné kompresní punčochy? Součásti léčby křečových žil a otoků nohou je kompresní terapie. Jak vybrat vhodné kompresní punčochy?

Kompresní punčochy: jak je vybírat?

16.04.2021

Dobrou volbou při projevech chronického žilního onemocnění, jakými jsou bolesti a otoky nohou, metličky, křečové žíly či při trombóze, je kompresní terapie. Ta slouží při léčbě i jako prevence – například v těhotenství. Podle čeho ale stahovací punčochy, ponožky, punčocháče či návleky a bandáže vybírat? Správně zvolené pomůcky podporují správnou funkci žilních chlopní a stabilizují krevní oběh. Pomáhají tak s celkovou léčbou založenou zejména na užívání venofarmak, léků na zpevnění žilní stěny.

Volba špatného typu těchto výrobků však může způsobit víc škody než užitku – zejména lidem s onemocněním tepen. Proto je potřeba vždy začít konzultací u lékaře, který poradí jak s přesným změřením přesné velikosti, ale především s volbou vhodné síly kompresních pomůcek. 

Lékař může také předepsat zmíněná venofarmaka a poradit se správnou péči o kůži na postižené končetině vlivem zapojení kompresní léčby. Zároveň sleduje celkový stav kůže a hlídá změny zabarvení, vznik podlitin nebo počátečního poškození tkáně. Podrážděním pokožky nemusí trpět ani pacienti s žilním ekzémem nebo alergickou kontaktní dermatitidou. Problém lze vyřešit volbou vhodného materiálu (nylon, mikrovlákno, lycra) a značky pomůcek.

Jaké míry rozhodují?
Podle stavu a rozsahu postižení lze vybrat z punčoch lýtkových, polostehenních, stehenních a rovněž punčochových kalhot. Kromě úzce zdravotního hlediska je třeba v úvahu vždy brát také pacientův životní styl, jako je fyzická aktivita, změny hmotnosti, zaměstnání, kde jsou kladeny vyšší nároky na diskrétnost komprese a podobně.

Stahovací punčochy jako prevence
Při prevenci se většinou používají stahovací punčochy, protože jsou jednodušší na užívání a pro denní nošení pohodlnější. Kompresní terapie ale může mít i formu bandáží. Pro punčochy ke kolenům je rozhodující obvod lýtka v nejširším místě a vzdálenost od paty ke kolenu na zadní straně končetiny. U punčoch až ke stehnům je už nutné zjistit nejširší obvod lýtka i nejširší obvod stehna a také délku od paty po nejvyšší části stehna. U kompresních punčocháčů se měří vzdálenost mezi patou a nejvyšší částí stehna, nejširší obvod lýtka, nejširší obvod stehna a obvod pasu.

Kompresní punčochy se liší
Je důležité, aby s první aplikací pomůcek kompresní terapie pomohl či alespoň poradil lékař. Ten vezme v úvahu všechny okolnosti, které by pacientovi mohly znesnadnit správnou aplikaci komprese (obezita, pohyblivost vyšší věk, různé zdravotní komplikace), případně doporučí speciální aplikátory pro navlékání kompresních punčoch.

Je však na pacientovi, aby kompresní pomůcky pravidelně kontroloval, zda jsou v dobrém stavu a plní nadále svoji funkci. Stahovací punčochy totiž v průběhu času ztrácí svou pružnost. Většinou se doporučuje výměna každých tři až šest měsíců, a přitom bývá vhodné opětovné lékařské posouzení stavu končetiny. Toto období se však může lišit v závislosti na značce a typu výrobku. Některé kvalitnější produkty vydrží déle.

Jakou sílu komprese zvolit?
Síla komprese se měří stejně jako u krevního tlaku v jednotkách mmHg – tedy v milimetrech rtuťového sloupce. Čím vyšší je číslo před mmHg, tím se jedná o vyšší účinnost komprese.

10–17 mmHg: Podpůrná kompresní třída (tzv. A): Jde o nejnižší účinnost stahovacích pomůcek. V této úrovni zlepšují krevní oběh a fungují jako spolehlivá prevence vzniku křečových žil. Brání vzniku občasných otoků a hodí se k zabránění rozvoje křečových žil v průběhu těhotenství. Podpůrná kompresní třída je volně prodejná. 

18–21 mmHg: První kompresní třída (CCL1): Zdravotní punčochové zboží první kompresní třídy je vhodné pro pacienty s existujícími křečovými žilami. Zmírňují bolesti a brání dalšímu postupu žilního onemocnění. První kompresní třída je volně prodejná.

22–32 mmHg: Druhá kompresní třída (CCL2): Tyto pomůcky se obvykle doporučují po chirurgickém zákroku při křečových žilách jako prevence před vznikem nových varixů. Druhá kompresní třída je na předpis i volně prodejná. 

33–46 mmHg: Třetí kompresní třída (CCL3): Velmi vysoká účinnost komprese se využívá po operacích, aby nedošlo ke vzniku trombů (krevních sraženin). Třetí kompresní třída je pouze na lékařský předpis.

Nad 50 mmHg: Čtvrtá kompresní třída (CCL4): Tato nejsilnější komprese se využívá při léčbě lymfatických otoků. Čtvrtá kompresní třída je pouze na lékařský předpis.