Kompresní léčba: Jak vybírat stahovací punčochy

Nejlepší volbou při všech projevech žilní nedostatečnosti, křečových žilách, bércových vředech či trombóze je kompresní terapie, a to jak při léčbě, tak jako prevence – například v těhotenství. Podle čeho ale stahovací punčochy, ponožky, punčocháče či návleky a bandáže vybírat?

Správně zvolené pomůcky jsou při žilních onemocněních účinné a pomáhají k úspěchu celkové léčby, k níž patří zejména venotonika. Podporují totiž správnou funkci žilních chlopní a stabilizují krevní oběh

Všechny kompresní pomůcky nejsou stejné

Volba špatného typu těchto výrobků  však může způsobit víc škody než užitku – zejména lidem s onemocněním tepen. Proto je potřeba vždy začít konzultací u lékaře, který poradí jak s přesným změřením přesné velikosti, ale především s volbou vhodné síly kompresních pomůcek

Lékař také doporučí správnou péči o kůži na postižené končetině. Zároveň sleduje celkový stav kůže a hlídá změny zabarvení, vznik podlitin nebo počátečního poškození tkáně. Podrážděním pokožky nemusí trpět ani pacienti s žilním ekzémem nebo alergickou kontaktní dermatitidou nemusí trpět podrážděním pokožky. Problém lze vyřešit volbou vhodného materiálu (nylon, mikrovlákno, lycra) a značky pomůcek.

Jaké míry u stahovacích punčoch rozhodují?

Podle stavu a rozsahu postižení lze vybrat z punčoch lýtkových, polostehenních, stehenních a rovněž punčochových kalhot. Kromě úzce zdravotního hlediska je třeba v úvahu vždy brát také pacientův životní styl, jako je fyzická aktivita, změny hmotnosti, zaměstnání, kde jsou kladeny vyšší nároky na diskrétnost komprese a podobně.

Při prevenci se většinou používají stahovací punčochy, protože jsou jednodušší na užívání a pro denní nošení pohodlnější. Kompresní terapie ale může mít i formu bandáží.

Pro punčochy ke kolenům je rozhodující obvod lýtka v nejširším místě a vzdálenost od paty ke kolenu na zadní straně končetiny. U punčoch až ke stehnům je už nutné zjistit nejširší obvod lýtka i nejširší obvod stehna a také délku od paty po nejvyšší části stehna. U kompresních punčocháčů se měří vzdálenost mezi patou a nejvyšší částí stehna, nejširší obvod lýtka, nejširší obvod stehna a obvod pasu.

Kompresní punčochy se liší

Je důležité, aby s první aplikací pomůcek kompresní terapie pomohl či alespoň poradil lékař. Ten vezme v úvahu všechny okolnosti, které by pacientovi mohly znesnadnit správnou aplikaci komprese (obezita, pohyblivost vyšší věk, různé zdravotní komplikace), případně doporučí speciální aplikátory pro navlékání kompresních punčoch.

Je však na pacientovi, aby kompresní pomůcky pravidelně kontroloval, zda jsou v dobrém stavu a plní nadále svoji funkci. Stahovací punčochy totiž. v průběhu času ztrácí svou pružnost. Většinou se doporučuje výměna každých tři až  šest měsíců a přitom bývá vhodné opětovné lékařské posouzení stavu končetiny. Toto období se však může lišit v závislosti na značce a typu výrobku. Některé kvalitnější produkty vydrží déle.

Jakou sílu komprese zvolit?

Síla komprese se měří stejně jako u krevního tlaku v jednotkách mmHg – tedy v milimetrech rtuťového sloupce. Čím vyšší je číslo před mmHg, tím se jedná o vyšší účinnost komprese.

10-17 mmHg: Podpůrná kompresní třída (tzv.A)   Jde o nejnižší účinnost stahovacích pomůcek. V této úrovni zlepšují krevní oběh a fungují jako spolehlivá prevence vzniku křečových žil.  Brání vzniku občasných otoků a hodí se k zabránění rozvoje křečových žil v průběhu těhotenství

18 - 21 mmHg: První kompresní třída. (CCL1). Zdravotní punčochové zboží první kompresní třídy je vhodné pro pacienty s existujícími křečovými žilami. Zmírňují bolesti a brání dalšímu postupu žilního onemocnění.

22 – 32 mmHg: Druhá kompresní třída (CCL2). Tyto pomůcky se obvykle doporučují po chirurgickém zákroku při křečových žilách jako prevence před vznikem nových varixů.

33 - 46 mmHg: Třetí kompresní třída (CCL3). Velmi vysoká účinnost komprese se využívá po operacích, aby nedošlo ke vzniku trombů (krevních sraženin).

Nad 50 mmHg: Čtvrtá kompresní třída (CCL4). Tato nejsilnější komprese se využívá při léčbě lymfatických otoků.

NEWSLETTER
PARTNEŘI