Komu hrozí bércové vředy a jak se jich zbavit?

Zarudlé místo kdekoliv mezi kolenem a kotníkem, které se nechce zklidnit, by mělo každého varovat. Jde o první signál nepříjemných bércových vředů, které se velmi špatně léčí a bohužel se i při dobré péči často vrací. Odhalte příčinu a zasáhněte včas.

Poškození v této oblasti se dále projevuje tím, že kůže nad postiženým místem je suchá, postupně se ztenčuje, a bývá pokrytá svědícím ekzémem. V místě se hromadí hnědý či fialový pigment, takže pokožka tmavne, a ztrácí se na ní ochlupení. Stačí pak drobný vnější vliv, infekce nebo banální drobné poranění či jen štípnutí hmyzu, a vznikají chronické otevřené rány, provázené velkou bolestivostí. Někdy ke vzniku bércových vředů dojde i zdánlivě bez příčny.  

Z 90% je problém v žilách

Kožní defekt s ohraničenými rovnými okraji však s postupem onemocnění brzy začne mokvat, což je doprovázeno otokem. Dochází k odumírání kůže do různé hloubky, a rozklad tkání pak doprovází zápach. Kvůli němu se lidé se za bércové vředy stydí natolik, že o nich neřeknou ani rodině, ale ani svému lékaři, což je ještě horší.

Právě lékař stanoví příčinu onemocnění a podle toho zvolí léčbu. Vždy platí, že za bércovými vředy v každém případě stojí problém s krevním oběhem v dolních končetinách. Tepenné bércové vředy, které vznikají jako důsledek zužování nebo ucpávání tepen, jsou méně obvyklé.  

Až 90% případů tohoto onemocnění tvoří žilní bércové vředy, jejichž příčinou je porucha funkce žilního systému, spočívající v nedomykavosti žilních chlopní. Ty nedokáží pumpovat krev z nohou zpět k srdci v dostatečné míře, takže dochází v žíle k městnání krve nebo až k jejímu zpětnému toku, tzv. refluxu. Krev se tak v nohách hromadí, není dobře okysličená, nohy otékají a bolí.

Neblazí příbuzní – křečové žíly

Druhou příčinou je pak neprůchodnost žilního systému. Ta může být způsobena trombózou nebo útlakem žíly chorobným procesem zvenčí. Oba tito činitelé pak vedou ke vzniku žilní hypertenze. V dolních končetinách, především v oblasti bérce, vzniká přetlak a dochází k takzvané žilní nedostatečnosti. Průtok krve se zpomaluje, krev z přeplněných žil prosakuje do okolních tkání, což má za následek porušení výživy kůže a vzniku bércového vředu.

Žilní nedostatečnost stojí i za vznikem křečových žil, které při zanedbání mohou být příčinou bércových vředů. Postihuje až 50% obyvatelstva vyspělých zemí, více ohrožené jsou ženy. Riziko obou onemocnění zvyšuje cukrovka, kouření, sedavé zaměstnání, obezita, vysoký krevní tlak i jiná vážná onemocnění.  

Správná léčba vyžaduje trpělivost

Bércové vředy pak postihují každého dvacátého člověka nad sedmdesát let, ale trpí jimi i mladí lidé v souvislosti s  nezdravým životním stylem. Nejsou dědičné, dědí se spíše jejich příčiny. Z předchozího pak vyplývá, čeho je nutné se vyvarovat. Vždy je totiž lepší, aby k problému vůbec nedošlo, než se ho pracně zbavovat.

Léčba zahrnuje tři oblasti. Systémová spočívá v užívání venotonik – lékařem zvolených medikamentů, které upravují a zlepšují funkci žilních stěn a řeší podstatu vzniku vředů. Pacient zároveň získá správné prostředky pro lokální terapii, tedy pro místní ošetření defektu. Dnes se téměř výhradně používá vlhké krytí v kombinaci s vhodnými léčivými přípravky.  Vedle toho zde dostane poučení pro jejich domácí aplikaci. Je nutné mít na paměti, že vlastní péče je velmi významnou součástí léčby a vyžaduje pravidelnost, dlouhodobost a trpělivost.

K těmto metodám se přidává vysoce efektivní fyzikální léčba. Spočívá v kompresní terapii, tedy v použití elastických bandáží nebo kompresních punčoch. Kromě nich lze použít také přístroje střídající přetlak a podtlak. V některých případech se volí i chirurgický zákrok, který odstraní křečové žíly, omezí riziko recidivy a napomůže tím k zahojení.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI