Křečové žíly: Jaké byliny a přírodní prostředky opravdu pomohou?

Křečové žíly jsou z velké části dědičnou záležitostí. I když vyléčit prakticky nejdou bez chirurgického zákroku, průběh onemocnění lze zmírnit. 

Neobejdete se přitom bez speciálních léčiv, která ovlivňují stav žilního systému dolních končetin. Tzv. venotonika  nebo venofarmaka vlivňují pružnost a napětí cévních stěn při chronické žilní nedostatečnosti, snižují patologicky zvýšený tlak krve v žilách, zlepšují proudění krve a žilní návrat, podporují cirkulaci lymfy a příznivé ovlivňují vlastností bílých krvinek.

Doplňky stravy nejsou léky

Tyto preparáty  obvykle obsahují látky rostlinného původu.  Jedná se nejčastěji o rutin, escin, ginkgo biloba, diosmin či hesperidin. Existují však také obdobně působící látky, které jsou chemicky vyráběné. Není přitom výjimkou, že v jedné tabletě najdeme více různých složek.

Ale pozor! Léčivý přípravky, obsahující tyto účinné látky, jsou jedině na lékařský předpis. Je velkou chybou (a vyhozením peněz) zaměnit skutečný léčivý přípravek za potravinové doplňky, které se prodávají v lékárně nebo drogérii. Mnozí výrobci sice v reklamách uvádějí, že složení je stejné, ale rozhodně tomu tak není. Potravinové doplňky nikdo nekontroluje, ani neověřuje jejich složení, účinnost či bezpečnost.

Jídelníček při křečových žilách

Potíže s křečovými žilami, jako jsou otoky, pocit pálení, tíhy a bolesti v dolních končetinách, noční křeče a tzv. neklidné nohy, lze také zmírnit pohybem – stačí i obyčejná chůze. – a především stravou. Měla by obsahovat potraviny, které výše zmíněné účinné látky obsahují v přirozené podobě. V lidském těle zabraňují tvorbě zánětlivých procesů, které poškozují cévní stěny.

Většinou je najdeme v citrusech, ale zmíněným rutinem například přímo překypuje zdravá pohanka, fíky, jablka, černý bez i čaj z něj připravený. Čajem neuděláte chybu, ať jde o  černý, zelený či rooibos.  Prospěšný rutin dále obsahují téměř všechny červeně zbarvené plody.  

Bylinky pro zdravější cévy

Proto svým žilám také prospějeme, pokud budeme celé léto využívat příležitosti a zobat borůvky, ostružiny, maliny, plody aronie, černý rybíz, rajčata  nebo granátová jablka. Skvělou zprávou je, že léčit se můžeme i červeným vínem nebo kouskem tmavé čokolády, a navíc si dát olivy (i olivový olej).

Strava při potížích s křečovými žilami by také měla být bohatá na vitaminy, především C a E, a minerály (například zinek). Pozitivní vliv jídelníčku můžete ještě podpořit bylinkami. Nejenže zlepší stav žil, ale také mohou zmírňovat otoky, bolesti a křeče a celkově se starat o krevní oběh. Pomohou vám:

  • kostival  - obklady ze syrového nastrouhaného kořene
  • rozmarýn lékařský - odvar z lístků
  • jírovec maďal (kaštan)  - masti, oleje, tinktury a mléka s výtažkem
  • pohanka - odvar ze slupek
  • bílý dub - odvar z kůry
NEWSLETTER
PARTNEŘI