Krev na toaletním papíře: Co může znamenat?

Objev stopy krve na toaletním papíru obvykle člověka vyděsí. Útěchou však může být, že krev je viditelná téměř výhradně jen tehdy, když je jasně červená – a to bývá známkou hemoroidů.  

Hemoroidy nejsou sice nic příjemného, ale aspoň neznamenají bezprostřední nebezpečí. Přesto se nepouštějte do sebediagnostiky a svěřte se s problémem praktickému lékaři.

Co vás čeká v ordinaci?

Lékař bude chtít znát nejprve vaši anamnézu. Vyptá se na všechny detaily, kterých jste si všimli (množství krve, barvu, četnost krvácení, problémy se stolicí apod.) a vyzpovídá vás i ohledně dalších údajů týkajících se vašeho zdraví. Nezapomeňte zmínit případný fakt, že trpíte únavou, nechutenstvím, dušností a dalšími příznaky.

Poté následuje fyzikální vyšetření. Při něm lékař prohlédne celé tělo - důležité je zejména vyšetření břicha a konečníku.

Laboratorní vyšetření poté zjistí případnou anémii (chudokrevnost) nebo problémy se srážlivostí krve. Z krve je možné i určit, zda je přítomna infekce Helicobacter pylori, která často vede ke vzniku žaludečních vředů.

Jsou to hemoroidy?

Jasně červená barva značí, že krev pochází nejspíš z oblasti konečníku. Tento problém trápí podle statistik až patnáct procent dospělých, výskyt hemoroidů v populaci je mnohem častěji: ve vyšším věku trápí až 65% lidí.

Hemoroidy mnozí považují za samotné onemocnění, přitom jsou přirozenou součástí anatomie konečníku. O onemocnění, kterému se laicky říká právě „hemoroidy“ (nebo dokonce hemeroidy“) se jedná až tehdy, kdy cévní hemoroidální pleteně zbytní a začnou činit obtíže.

Jedná se totiž o podobné onemocnění, jako jsou křečové žíly na nohou. Konzervativní terapie zahrnuje úpravu životního stylu, dietní a režimová opatření a lokální i celkovou medikamentózní léčbu. Pro zástavu krvácení i zmírnění příznaků se používají antihemoroidální masti nebo čípky a zejména pak venofarmaka, která zlepšují pružnost žilní stěny, ovlivňují její propustnost, potlačují zánět a zlepšují tok lymfatickými cestami. 

Další příčiny krvácení z konečníku

Anální fisura (trhlina). Malé natržení řitního kanálu může být dvojího typu. Primární jsou způsobená poškozením např. při průchodu tvrdé stolice. Obvykle se samy zahojí během pár dní. Sekundární bývají důsledkem zácpy, těhotenství, sexuálně přenosných infekcí postihujících konečník a zánětlivých onemocnění střev.

Příčinou jasně zbarvené krve, pozorovatelné na prádle nebo na toaletním papíru, může být i virová nebo bakteriální infekce – tzv. střevní chřipka, případně otrava jídlem nebo přecitlivělost na potraviny, jako jsou rajčata, mléčná bílkovina, sója, kakao nebo lepek. Důvodem může být i nevhodná strava s nedostatkem vlákniny, která narušuje správnou peristaltiku a alkohol, zejména pivo, pije-li se ve větším množství.

K příčinám krvácení z konečníku patří i Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida, které postihují vnitřní sliznici ve střevech, divertikulitida nebo karcinom. Právě kvůli vyloučení těchto nebezpečnějších možností je dobré navštívit lékaře co nejdřív. Už proto, že každá nemoc se léčí snáz v prvotních stádiích.

Krev ve stolici patří mezi příznaky, které rozhodně není radno podceňovat. Jestliže tento problém zpozorujete, vyhledejte lékaře, který vás vyšetří a rozhodne o dalším postupu.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI