Léčivé lymfatické masáže. Prospějí i vám?

Naše zdraví a celkově dobrá imunita jsou výrazně ovlivněny tím, jak účinně dokáže tělo odstraňovat toxiny.  Tomu slouží správné fungování lymfatického systému. Ne nadarmo se lymfatickému systému také říká čistička odpadních látek.

Existují však situace, kdy je lymfatická soustava a její fungování narušené. K takovým případům patří například větší zátěž, prodělané infekce, zranění, operace, císařský řez či následné jizvy, vliv mohou mít i  genetické faktory, ale také hormonální nerovnováha nebo obezita. 

Jak rozproudit lymfu?

Pak může dojít k poškození chlopní a výstelky lymfatických cév. Tím se zvýší jejich propustnost a odpadní látky prosakuji do okolních tkání. Tok lymfy se zpomalí nebo zastaví a její filtrační schopnosti pak selhávají. Výsledkem jsou otoky, bolest, hromadění různých toxinů a posléze zánětlivé změny.

Rozproudění lymfy sice napomáhají vlastně všechny masáže celého těla, které se při nich uvolní a přiblíží vnitřní rovnováze, kterou lymfa navozuje. Nejúčinnější jsou nicméně speciální lymfodrenážní masáže.

Masáž se provádí se velmi jemným a mírným tlakem směrem ke středu těla. Musí být pomalá a velmi jemná a navozovat relaxaci. Lehkými krouživými pohyby se při ní uvolňují nánosy usazených látek, které pak tělo vyloučí.

Komu se svěřit do rukou?

Lymfodrenážní masáže pomáhají při celé řadě obtíží, jako je prevence i podpůrná léčba křečových žil, bolesti hlavy, alergie, nadváha, tvarování postavy a samozřejmě celulitida. Jejich účinek se projeví i na stavu pleti a vůbec celkové kondici. Význam lymfomasáží pro udržení zdraví dokazuje, že jsou indikovány pacientům po velkých, zejména onkologických operacích.

Pacienti po onkologické léčbě jsou vždy nasměrováni do specializovaných pracovišť. Pokud však hledáte terapeuta sami, vybírejte opatrně. Lymfodrenáž by totiž měl provádět výhradně certifikovaný odborník, který ví jakým hmatem „otevřít“ mízní uzliny (v tříslech, v podpaží, nad klíční kostí), aby se lymfa nikde nehromadila a volně odtékala.

Pomalu a jemně

Na počátku lymfatické masáže uvolní masér hlavní uzliny na krku a pak provede buď ruční masáž, nebo přístrojovou ve speciálních kalhotách. Speciální hmaty a cviky v přesném pořadí odstraní bloky, bránící odtoku lymfy.

Doteky nikdy nesmí bolet, způsobit zarudnutí kůže a ošetření by nemělo být kratší než 30 minut. Optimální péče zahrnuje 10 opakování  2x až 3x týdně, později alespoň jednou měsíčně pro udržování.

Podpořte své zdraví

Po lymfodrenáži je nutné vypít velké množství vody, aby se masáží vyplavené toxiny mohly dostat z těla rychleji ven. Setkat se můžete s únavou, můžete mít tmavou moč, která je jen důkazem, jakého množství toxinů se tělo právě zbavilo

Protože lymfatický systém nemá vlastní „motor“, jímž je u krevního oběhu srdce, velkými pomocníky jsou komprese a bandážování. Kromě kompresních pomůcek, které vám doporučí lékař nebo je koupíte ve zdravotnických potřebách či lékárně, můžete využít i účinku stahovacího punčochového zboží. Lymfomasáží s úspěchem využívají i ti, kdo fyzicky rychle zregenerovat po větší námaze (sport, turistika, nebo třeba nemoc a s ní spojené užívání léků, zatěžujících organismus).

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI