Lymfa a těhotenství: Zbavte se otoků nohou

Těhotenství je dobou, kdy se otoky, zejména na dolních končetinách, tak nějak předpokládají. Není divu, oběhový systém, který musí pracovat takříkajíc za dva, je mimořádně zatížený, navíc se k tomu přidává přírůstek váhy. Nemusí tomu tak ale být vždy.

Se soustavou cév, tedy tepen a žil, úzce souvisí lymfatický systém. Ten vytváří jakousi paralelu s krevním oběhem a je s ním do určité míry i propojený. Proudí jím čirá nebo nažloutlá mízní tekutina - lymfa. 

Souvislost i podobný postup

Lymfatický systém se skládá z vlastní sítě cév a uzlin, kde se likvidují potenciálně škodlivé buňky a látky, a odkud se vyčištěná lymfa vrací zpět do krve. Je nedílnou součástí naší imunity a je jedinečným mechanismem, který odvádí škodliviny ven z těla.

K otokům vede hromadění tekutiny v mezibuněčných prostorech měkkých tkání. Mohou vznikat jak z důvodů problémů se žilami (proto se právě v těhotenství často objevují varixy), nebo poruchy funkce lymfatického systému. Příčinou však mohou být i nemoci srdce, ledvin i další – vždy je třeba nechat se vyšetřit. Vyšetření zmapuje i druh a rozsah poškození, což je důležité kvůli dalšímu postupu.

Nicméně vzhledem k tomu, jak je žilní a lymfatický systém provázaný, je podobný i základní přístup k řešení obou problémů. Jedná se o polohování (tzv. nohy na stůl), speciální cvičení a především kompresivní terapii – nošení stahovacích punčoch, podobně jako u léčby křečových žil. Svaly získají díky nim oporu a mírní pak hromadění lymfy, tedy i otoky. Důležitou součástí je pravidelný pohyb, změna stravování a případně i užívání speciálních léků, upravujících funkci cirkulačního systému.  

Je to bezpečné?

Samotná léčba poruchy lymfatického systému spočívá v lymfatické masáži neboli odborně lymfodrenáži. Vhodnější než přístrojové jsou však manuální lymfodrenáže, ale opět po dohodě s gynekologem, zda těhotenství probíhá bez problémů.

Z logiky průtoku lymfy a působení manuální drenáže na lymfatický systém nemůže dojít k žádnému poškození plodu ani matky. Lymfatický oběh je jednocestný, není cirkulující jako oběh krevní a nemůže tudíž dojít k transportu uvolněných toxinů přes cirkulační soustavy plodu. 

Jak se vyhnout celulitidě

Sluší se připomenout, že mnozí gynekologové zůstávají vůči lymfatickým masážím v těhotenství zdrženliví, ale lékaři z odborných pracovišť – lymfologové – dokládají  stovky případů bez jakýchkoliv problémů, kdy lymfodrenáže navíc napomohly  projít těhotenstvím bez běžných obtěžujících otoků. V každém případě je musí provádět speciálně proškolený personál.

Léčbě otoků je každopádně je vhodné se věnovat. Pokud otok trvá dlouho, dojde v tkáních postupně k fibrotizaci, tedy k negativním změnám, které se už nedají vrátit a mohou být zdrojem mnoha dalších komplikací. Souvisí také s celulitidou, lidově zvanou také pomerančová kůže.  K ní dochází tehdy, když organismus nedokáže vyloučit potřebné množství zplodin látkové výměny. I zde tedy významně pomáhají lymfatické masáže.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI