Lymfodrenáž nebo léky? Podpůrná léčba účinkuje

Otok, ať už se objeví na kterékoliv části těla, je vždycky nepříjemný. V určitých případech může být dokonce nebezpečný. V chronické podobě jde o dlouhodobé a většinou zhoršující se onemocnění, které omezuje člověku život: od potíží s oblékáním či obouváním až po redukci a v konečném stádiu i vyřazení pohybu.

K takovým otokům patří lymfedém, který je způsoben špatnou funkcí lymfatického neboli mízního systému. Tato soustava odvádí zplodiny látkové výměny buněk, infekční látky, bílkoviny, tuky, vodu a podobně. Pokud  se lymfa „nehýbe“ kvůli přeplnění žilního a lymfatického systému u chronického onemocnění žil, vzniká otok, který se nazývá flebedém nebo flebolymfedém.

Jak se léčí otoky?

Léčba lymfedému vyžaduje obvykle celoživotní dodržování komplexní léčby. K jejím postupům patří především stahování neboli komprese otoku. Podle místa se jedná o stahovací rukávy, podkolenky, punčochy nebo punčochové kalhoty. Kromě elastických návleků se k zevní kompresi mohou používat bandáže nebo elastická obinadla.

Důležité je rovněž pravidelné cvičení, které pomocí „svalové pumpy“ posiluje tok lymfy. Pacient se rovněž neobejde bez režimových opatření: musí se vyhýbat nadměrnému teplu, musí dbát na odpočinek a správné polohování postižené části těla tak, aby byl odchod lymfy usnadněn. K tomu slouží rovněž rozumný pohyb a sport (plavání, cyklistika, aerobic apod.). Součástí přístupu je i péče o pokožku postiženého místa – vyžaduje zvláčňování pomocí nedráždivých krémů a důslednou ochranu proti případnému zranění.

Lékař může rovněž předepsat venotonika, která podpoří funkci lymfy posílením žilního systému, a dále léčiva s lymfokinetickým či fibrolytickým účinkem.

Nejvíc pomáhá pacientům po léčbě rakoviny

Jedním z nejdůležitějších článků podpůrné léčby je však lymfatická masáž neboli lymfodrenáž.  Jde o velmi šetrnou techniku, kdy se ručně mírnými tahy, pomalými kruhovými hmaty a jemnými tlaky na kůži podle přesně stanovené metody aktivuje zakončení lymfatických cév, které odvádějí periferní mízní tekutinu do sběrných lymfatických uzlin. Doplňkem této masáže je přístrojová mízní drenáž pomocí několika komorových návleků.
Lymfedém totiž vzniká právě zhoršením odtoku lymfy. Bývá častou komplikací onkologických onemocnění - způsobí ho operace, ozařování nebo nádor samotný. Nejčastěji bývají postiženy pacientky s nádorem prsu.

Prospívá i při celkové regeneraci

Nejdůležitější úlohou lymfatického systému je funkce imunitní a drenážně-transportní, ale má také regenerační a čistící. Proto se lymfodrenáží posiluje i obranyschopnost organismu a jeho schopnost detoxikace. Působí tak proti únavě a častému onemocnění a je velmi vhodnou metodou v boji s celulitidou.

Tento specifický druh masáží prospívá, i když se třeba cítíte „jen“ dlouhodobě unavení, bez energie, máte těžké nohy, které k večeru otékají nebo se i přes veškerou snahu nemůžete zbavit přebytečných centimetrů.  

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI