Menopauza a křečové žíly: riziko roste

Pravděpodobnost vzniku křečových žil neboli varixů roste s věkem u obou pohlaví. Ženy však trápí mnohem častěji než muže, a nejde přitom jen o vliv dědičnosti. Velkou roli hrají hormony – právě ty ženské, tedy estrogeny.

Ty totiž zvyšují srážlivost krve a hrozí tak vytvoření krevních sraženin, v pozdějších fázích ucpání žíly. Proto se riziko vytvoření, případně zhoršení křečových žil zvyšuje vždy v období hormonálních změn v životě žen, jako puberta, těhotenství nebo nasazení hormonální antikoncepce.

Vliv na produkci kolagenu

Zdálo by se tedy, že v menopauze, kdy hladina i vliv estrogenů v organismu slábne, by nebezpečí křečových žil mělo klesnout. Není tomu tak. Menopauza s sebou přináší jistá kardiovaskulární rizika, a rozvoj křečových žil je jednou z mnoha zdravotních komplikací, které se mohou v tomto období objevit. 

Estrogeny mají totiž v těle ještě jednu důležitou funkci, a tou je ovlivnění produkce kolagenu. Kolagenové vazivo přitom vytváří výstelku žil. Ve varikózně rozšířené žíle pracují špatně žilní chlopně, které jsou jako zpětné klapky rozmístěny uvnitř žil.

Žilní krev by měla povrchním a hlubokým žilním systémem putovat směrem k srdci a směrem nahoru. Jakmile dojde ke změně a není zachován fyziologický směr proudu, dochází k obrácenému toku krve.

Na co si dát pozor

Dochází k rozšíření žil a nefunkčnosti chlopní, což opět dále vede k městnání krve a ke zvyšování žilního tlaku. Ten pak způsobuje otoky dolních končetin a další rozšiřování žil. 

Nedostatečné propojení z hlubokého žilního systému do povrchního může časem vést až k bércovým vředům.

Křečové žíly tedy nejsou jen kosmetickou vadou, mohou také vést k různým komplikacím. S léčbou by se proto mělo začít již od prvních příznaků, jimiž bývají pocity těžkých nohou, noční křeče, napětí a pobolívání žil, zvýšená únavnost dolních končetin. Varixy se mohou postupně stát i příčinou dalších onemocnění: chronické žilní nedostatečnosti, trombózy a poruch lymfatického systému, výživy kůže a s tím i zmíněných bércových vředů.

Připravte se předem!

K základním léčeným opatřením patří zdravější životní styl: nekouřit, zbavit se nadbytečných kil, nedostatek pohybu, který by vykompenzoval dlouhé sezení či stání. Právě pohybem dochází  k „masírování“ žil pomocí svalů a zlepšuje se tak odtok krve směrem nahoru k srdci. Méně známý je fakt, že žilám neprospívá sezení s nohou přes nohu nebo se zaklesnutím kolem židle.

Především je třeba říct, že nikdy není dost brzy na používání stahovacích punčoch (podkolenek, punčocháčů), zprvu podpůrných, a to i v době, kdy ještě žádní viditelné potíže nenastaly, následně zdravotních s kompresivní funkcí. Odborníci se shodují, že jde o základní prvek prevence i později léčby projevů křečových žil.

Vhodné je rovněž poradit se s lékařem o užívání venotonik – prostředků, které zlepšují žilní oběh, zvyšují průtok krve, zpevňují žilní stěnu a zmírňují zvýšený žilní tlak. V lékárně se sice dá koupit mnoho volně prodejných doplňků stravy, ale skutečně účinné léky jsou pouze na předpis.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI