Mýty a fakta o křečových žilách. Co byste o nich měli vědět?

Křečové žíly a metličky má každý druhý člověk. I proto se o nich celkem běžně mluví a jak už to bývá, vzniká kolem nich spousta mýtů a polopravd, které se šíří. Chronické žilní onemocnění nelze brát na lehkou váhu, proto je vhodné uvést některé na pravou míru.

Mýtus: Křečové žíly a metličky jsou jen estetická záležitost
Křečové žíly ani metličky nejsou okouzlující, ale estetické hledisko je jejich nejmenší problém. Jde o projev chronického žilního onemocnění, které má 6 stadií. První stadium je subjektivní pocit těžkých nohou a občasné křeče. V dalších stadiích se postupně objevují metličky, křečové žíly, přidávají se otoky nohou a změny na kůži. Vrcholem je otevřený a velmi bolestivý bércový vřed.

Mýtus: Křečové žíly a metličky vyléčí jakákoliv mast
Problém žilního onemocnění je nedostatečnost žilních chlopní, kvůli nimž se nevrací všechna krev od nohou zpět k srdci. Část krve se tedy hromadí v nohách a tlačí na žilní stěny, které je potřeba posílit, aby zvládly nápor a neroztahovaly se. Daleko efektivnější než aplikace většiny mastí a gelů je návštěva praktického lékaře. Lékař vám může předepsat léky na zpevnění žilní stěny (venofarmaka) a poradit s výběrem kompresních punčoch, zejména s vhodnou kompresní třídou.

Mýtus: Nemáme nemoc v rodině, není třeba se obávat
Pokud mají oba pacientovi rodiče chronické žilní onemocnění, je až 79% šance, že je bude mít potomek. Jeden rodič znamená pravděpodobnost dědičnosti asi 40 %, a pokud nikdo v rodině obtíže dosud nemá, i tak je riziko zhruba 20 %,“ říká angioložka MUDr. Petra Zimolová. Ani to není málo. Zejména jestli vás trápí obezita nebo máte zaměstnání, při němž dlouho sedíte nebo naopak stojíte. Sledujte proto změny na nohách, a pokud pojmete podezření, navštivte lékaře.

Mýtus: Mladých lidí se to netýká
Chronické žilní onemocnění se častěji objevuje u lidí nad 50 let. To však neznamená, že mladší generace se to netýká, naopak. Chronické žilní onemocnění se nejčastěji projeví už kolem 20. až 30. roku, ale může o sobě dát vědět dříve i později, záleží na dalších onemocněních. Už u adolescentů a pubescentů se mohou projevit příznaky, např. drobné křečové žíly.

Mýtus: Operace to všechno vyřeší a je po starostech
Bohužel není tomu tak, bez ohledu na operační metodu. „Pokud má pacient chronické žilní onemocnění, stávají se s lékařem doživotními partnery. My můžeme toto onemocnění přibrzdit, zpomalit progres, ale trvale vyléčit ne,“ varuje MUDr. Petra Zimolová. Počítejte s tím, že i po operaci budete muset dbát na životní styl a mít dostatek pravidelného pohybu.

Mýty a fakta o křečových žilách. Co byste o nich měli vědět?

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI