Mýty o křečových žilách: Čemu určitě nevěřte

Křečové žíly má každý druhý – a to není jen hovorové označení, ale skutečný počet v celkovém průměru. Snad proto se o nich mezi lidmi tolik mluví – a to včetně mnoha polopravd a mýtů. Pojďme si je probrat.

Především nevěřte, že žilky, pavučinky a metličky, natož vystouplé provazce, jsou jen estetickou záležitosti. Pravda není ani to, že by se člověk kvůli křečovým žilám měl „šetřit“ a nenamáhat se. Také nelze čekat, že žíla, která se jednou objeví, sama zázračně zmizí. A tady jsou další mýty, s nimiž se setkávají odborníci v ordinacích nejčastěji.

Křečové žíly mají jen ženy nebo senioři

Pravda je, že ženy na ně trpí častěji, ale po šedesátce už je má i 42% mužů. A vyšší výskyt ve vyšším věku je zčásti optickou iluzí – lidé všeobecně mají tendenci všímat si jich, až v pokročilém stavu. Přitom na léčbu není nikdy dost brzy. Čím dřív s ní začnete, tím lepší a dlouhodobější budou výsledky. A možná, že si vystačíte pouze s péčí v podobě stahovacích punčoch a žilních léků (venofarmak), a na chirurgický zákrok ani nebudete muset.

Když nebolí, není třeba nic dělat

Protože křečové žíly opravdu nejsou jen kosmetickým problémem, ale problémem zdravotním, je třeba je řešit v co nejranějším stádiu. V podstatě totiž jde o projev chronické žilní nedostatečnosti, která bývá vrozená, a a postupem času se jedině zhoršuje. Takže bolesti se nakonec nejspíš dříve či později opravdu dočkáte, a třeba i s dalšími nepříjemnými komplikacemi, jako je hluboký žilní zánět, trombóza nebo obávaný bércový vřed.  Pokud budete zbytečně čekat, klasická léčba prášky a kompresí už nezabere. I případná následná operace je náročnější, bolestivější a také finančně nákladnější v přímé úměře k zanedbanosti stavu.

Po trombóze nelze operovat

Naopak, operovat by se mělo! Zákrok pomůže zmenšit městnání krve, k němuž dochází v důsledku poškozených žil. Tok krve se zpomaluje, žíly se tlakem rozšiřují, jejich stěny povolí a vyboulí se. Čím víc takových rizikových míst na svých žilách máte, tím je pravděpodobnější, že dojde k další komplikaci. Naopak dobrou zprávou je, že céva, kterou už nemáte, dál „zlobit“ jistě nebude. A nebojte se, že vám žíla odstraněná při jakémkoliv typu zákroku bude chybět. Každá „křečovka“ je povrchovou žilou, a ty patří do systému, který odvádí z končetiny k srdci pouze 15% krve. Když zmizí, drenáž se naopak zlepší a ustoupí i otoky.

Křečové žíly máme v rodině, musím je mít také

Pokud trpěl křečovými žilami nebo jiným žilním postižením některý z vašich rodičů, máte 40% pravděpodobnosti, že se s nimi setkáte tak=. Jak už bylo řečeno, příčina bývá genetická, ale to neznamená, že osudu se nelze vyhnout. Správný přístup spočívá ve zdravém životním stylu (racionální výživa a dostatek tekutin i spánku, omezení statického zatížení). Vyvarovat byste se měli nadváhy, dlouhodobého stání či sezení, vliv mají poruchy vyprazdňování. Kouření, alkohol a nedostatek pohybu samozřejmě škodí i v tomto případě.

Při rodinné zátěži je třeba myslet včas také na prevenci, a o žíly se dobře starat. Kromě nošení kompresních punčoch při námaze a zatížení pomáhají i léky, posilující žilní stěnu, Tzv. venofarmaka  zlepšují í žilní oběh, zmírňují žilní hypertenzi, zpevňují žilní stěnu a zlepšují průtok krve.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI