Na co si dát pozor: Nezanedbejte počátek bércových vředů

Z malých příčin velké následky – přesně toto rčení se často hodí i na vznik bércových vředů. Špatně se léčí a často se vracejí, a ti, kdo se s nimi potýkají, často litují, že k nim vůbec nechali dojít.

Všem rizikům se člověk samozřejmě vyhnout nemůže, ale jakmile se objeví jakékoliv potíže s krevním oběhem v dolních končetinách, je na místě zpozornět a dodržovat veškeré zásady prevence, aby ke vzniku bércových vředů pokud možno vůbec nedošlo.

Otékají vám nohy? Pozor!

Bércové vředy se projevují  mokváním, velkou bolestí a bohužel rovněž nepříjemným zápachem. Bez problému s onemocněním cévního systému v končetinách však rozhodně nevzniknou. Deset procent z nich jsou tzv. tepenné bércové vředy, které jsou důsledkem zužování či ucpávání tepen v končetinách. Zbývajících devadesát procent tvoří žilní bércové vředy, které souvisejí s chronickou žilní nedostatečností. Obvykle jim předchází vznik křečových žil. A ty se zpočátku hlásí nenápadně – otoky, svěděním, brněním, zvýšenou únavností a bolestivostí.

Proto už v tomto stádiu je vhodné pomýšlet na návštěvu lékaře, který vás prohlédne, a pokud se diagnóza potvrdí, doporučí užívání speciálních léků. Tzv. venofarmaka posilují žilní stěnu, zvyšují její pružnost a podporují odtok krve z končetin, aby se zabránilo jejímu městnání a rozšiřování žil. Velmi účinná je rovněž komprese - používání elastických podpůrných punčoch, jejichž stahovací (kompresivní) působení postižené žíly rovněž podpoří. Žilní nedostatečnost postihuje až padesát procent západní populace. Pokud máte dědičné dispozice, sedavé zaměstnání a navíc jste žena, riziko se dál zvyšuje, zejména s vyšším věkem.

Nepřehlížejte zdravotní potíže

Bércové vředy se především vyznačují špatnou léčitelností a dlouhodobostí. Chronické rány trápí především ty, kdo trpí také cukrovkou, obezitou, vysokým tlakem nebo jiným závažným onemocněním. Proto se nevyplácí tyto stavy podceňovat, zanedbávat potřebnou léčbu, a nedodržovat zásady správného životního stylu se zdravým jídelníčkem a dostatkem pravidelného pohybu. Pokud kouříte, rozhodně přestaňte, a vyhýbejte se také alkoholu.

Pokud zvýšené množství krve v nohách už ovlivňuje okolní tkáně, pak už stačí drobné poranění, škrábnutí nebo kousnutí hmyzem, a vzniká rána, která se nechce zahojit. Důležité proto je vyvarovat se rizikových aktivit, k nimž může patřit i zdánlivě tak obyčejná činnost, jako je práce na zahrádce.

Voda pomáhá léčit

A pokud už bércové vředy vzniknou? Je nutné dbát na dokonalou hygienu - ránu pečlivě ošetřovat, omývat a dezinfikovat, aby se zabránilo infekci. Ke krytí se už dnes standardně používají prostředky mokrého hojení, které udrží v ráně potřebnou vlhkost. Tím se v ní udrží tělu vlastní látky, které podporují tvorbu nové tkáně a urychlují zacelení. Navíc výrazně usnadňují ošetřování i převazy, protože nedochází k bolestivému strhávání strup. 

Zároveň je třeba udržovat okolní kůži vláčnou, k čemuž slouží důkladné a pravidelné promazávání. V případě žilní nedostatečnosti jsou opravdu velmi efektivním prostředkem výše zmínění kompresivní punčochy, které pomáhají nefunkčnímu žilnímu systému s pumpováním krve k srdci.

Při problémech s hojením (za chronickou se rána považuje zhruba po šesti týdnech bez zlepšení stavu) je vhodné zavčas navštívit specializovanou ambulanci pro léčbu ran. Obvykle je naleznete už téměř v každé nemocnici, nejčastěji spadají pod chirurgii, internu nebo kožní oddělení.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI