Neblahé dědictví: kdy je cestování rizikem

Stále se měnící opatření proti pandemii bohužel nejsou jedinými problémy na cestách, které vás letos v létě mohou potkat. Cestovní trombóza může udeřit zcela bez varování i na úplně mladého člověka.

Pak může jít doslova o život - stačí, když se k dlouhému nehybnému sezení při přesunech z místa na místo (nejen tedy v letadle, ale i v autě ši autobusu) přidá několik rizikových faktorů. Někdy k rozvinutí symptomů stačí už nervové a fyzické vypětí, třeba ve zkouškovém období. Základem, z něhož se tento stav odvozuje, jsou takzvané trombofilní stavy, tedy vrozené nebo získané sklony ke zvýšenému srážení krve.

Ženám hrozí větší riziko

Patří mezi ně leidenská mutace, genetická porucha srážlivosti krve, dědičná po otci i po matce. Pacient je tak náchylnější k tvorbě krevních sraženin, tzv. trombů. To je spojeno s nebezpečím vzniku zánětů povrchových a hlubokých žil, ale i se zvýšeným rizikem  infarktu, cévní mozkové příhody a obávané plicní embolie. Leidenskou mutací podle odhadů v ČR trpí pět až deset procent lidí. Každou chvíli se objeví zprávy o lidech, kteří zemřeli přímo na palubě letadla nebo po letu, ale množí se i případy stejných následků po jízdě autobusem.

Tato mutace genů, která přímo ovlivňuje vznik trombózy, se vyskytuje výhradně u Evropanů a postihuje nejenom ženy, ale i muže. U žen s touto mutací však hrozí častější vážné komplikace, proto se pak vůbec nedoporučuje hormonální antikoncepce nebo hormonální substituce, například v menopauze. O kouření ani nemluvě!

Kartička přinese klid

Problém bývá v tom, že pacient o své dědičné zátěži se srážlivostí krve většinou nemusí vědět. Určitým signálem může být přítomnost křečových žil: lidé trpící varixy mají asi čtyřikrát větší riziko žilní trombózy, než ti bez varixů. U lidí s úplnou leidenskou mutací (tzv. homozygoti) se pak toto riziko zvyšuje dokonce téměř osmnáctkrát.

Pokud máte onemocnění žil tzv. „v rodině“, vyplatí se dát si udělat genetické testy. Pokud se potvrdí diagnóza leidenské mutace, odešlou vás na hematologické oddělení. Tam se provede podrobné vyšetření dalších koagulačních faktorů a srážlivosti a podle toho se určí, zda je nutná léčba. Zároveň pacient dostane kartičku, kde je uvedeno, že je nositelem leidenské mutace.

To proto, aby se na to za rizikových situací (úraz, operace, porod a šestinedělí, omezení hybnosti, dlouhé cestování a podobně) pomýšlelo předem a včas se řešila prevence. Kvůli nebezpečí plicní embolie se hormonální pilulky vždy vysazují minimálně dva týdny před každou operací.

Myslete na všechno

Jenže ne všechny operace jsou plánované. Stačí pak nečekaný úraz třeba na letním výletě nebo akutní slepé střevo a v rozrušení si na užívání antikoncepce nikdo ani nevzpomene. Proto je důležité si tuto kartičku opatřit.

Pro jedince s leidenskou mutací dále platí dodržování obecných doporučení prevence vzniku trombózy: dostatečné zavodnění, nekuřáctví, v případě obezity zhubnout, při delší jízdě autem nebo letu letadlem procvičovat dolní končetiny.

V případě diagnózy chronické žilní nedostatečnosti v dolních končetinách patří k primárním opatřením nošení stahovacích punčoch (podkolenek, punčocháčů). Zprvu podpůrných, a to i v době, kdy ještě žádní viditelné potíže nenastaly, následně pak používání zdravotních pomůcek s kompresivní funkcí.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI