Nepodceňujte náznaky. Trombóza zabíjí i mladé

Podivná stěhující se bolest, otok a modřiny a otoky nás obvykle jít k lékaři nepřimějí. Ale měly by! Na konci nenápadných příznaků může být infarkt, mrtvice, embolie a dokonce smrt. V jakémkoliv věku.

Tak se totiž projevuje trombóza – často zprvu pozvolna a nenápadně, ale v pozdějších stádiích bez léčby může jít doslova o minuty. Hrozí lidem v každém věku – ať kvůli vrozeným dispozicím k žilním onemocněním nebo ke srážlivosti krve, nebo při užívání přípravků s ženskými hormony.

Pozor na stav žil

Trombózu způsobují tzv. tromby – nebezpečné sraženin v cévách, které vznikají při narušení funkce žilních chlopní, neboli chronické žilní nedostatečnosti. Tyto chlopně mají bránit zpětnému odtoku krve směrem dolů. Pokud se tak neděje, krev v nich stagnuje, městná se a houstne. Viditelným projevem pak bývají křečové žíly, proto pozor na ně.

Tromb může ucpat žílu v místě, kde vzniknul (nejčastěji jdou to dolní končetiny), nebo putovat cévním řečištěm a způsobit jinde vážné problémy – například v mozku nebo v plicích. V případě žilních onemocnění se proto rozhodně vyplatí navštívit lékaře, který může předepsat vhodné léky (venofarmaka) stejně jako zdravotní kompresivní pomůcky.

Jaké zdánlivě nenápadné příznaky by tedy mohly být předzvěstí trombózy?

Boleni hlavy

Okamžitě volejte lékaře, pokud cítíte nebývale silnou bolest hlavy, která vám způsobuje i potíže se zrakem či mluvením. V tomto případě mohla sraženina doputovat do mozku, kde způsobuje potíže s jeho okysličením. To může být fatální, další fáze je totiž krvácení do mozku a mrtvice.

Bolest a citlivost končetin

Nečekaná bolest či zvýšená citlivost v oblasti chodidel, kotníků či lýtek bez předchozí náročné fyzické aktivity, je varovná. Zpozorněte rovněž při napětí ve svalech, patrném na dotyk. Zvlášť, pokud se tyto projevy vyskytují jen u jedné z končetin.

Otoky lýtek

Také otok pouze na jedné končetině znamená problémy. Dochází k němu tehdy, kdy krev nemůže volně proudit přes překážku v podobě trombu a zásobovat tkáně kyslíkem. Dochází k otoku provázeným horkostí a zarudnutím pokožky v postiženém místě.

Zarudlé pruhy podél cév

O krevní sraženinu se nejspíš jedná, jestliže se na povrchu pokožky zviditelní některá z cév a v místě jejího průběhu se objeví rudý pás. Zarudnutí obvykle doprovází pocit horka a otok. Krevní sraženina blokuje průtok krve, která se hromadí a uvnitř v cévě.

Bolest na hrudi

Nejvážnější příznak signalizuje, že tromb pronikl do plic. Blokuje tím okysličování v celém těle a způsobuje silnou bolest – „jako v hrudi zabodnutý nůž“, popisují pacienti. Tato bolest totiž proniká hrudníkem zepředu dozadu. V centru hrudníku pak můžete pociťovat tlak, což může být matoucí a často vede k záměně s jinými druhy bolesti.

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI