Nevejdete se do kozaček? Pomohou vám kompresní punčochy

Takzvaný „syndrom těsných kozaček“ se objevuje u žen, které bojují s otoky nohou, a to zejména v létě nebo v přetopených místnostech. Mnohdy bývají nohy zároveň těžké a bolavé a objevují se i křeče. Tyto příznaky bývají jedny z projevů žilní nedostatečnosti.

Otoky nohou žilního původu vznikají kvůli špatnému návratu žilní krve způsobeného kombinací několika příčin. V první řadě je to nedostatečná funkce žilních chlopní, jejichž prací je zajišťovat návrat veškeré krve žilami zpět do srdce. Značný vliv má i běžná denní fyzická aktivita jedince (např. chůze, běh, kolo), bez které se zdravý žilní systém neobejde. Bez přirozeného pohybu, který podporuje žilní návrat, se nedostane všechna krev zpátky k srdci, ale část se začne hromadit v žilách dolních končetin. Síla žilních stěn je daná geneticky, proto někomu stěny pod náporem nashromážděné krve povolí dříve, jinému až později. K oteklým a bolavým nohám se zpravidla přidávají metličky nebo dokonce křečové žíly jako další projev žilního onemocnění.

Nohy ale otékají i vlivem tepla. Není divu, že po celém dni ve vytopené místnosti a bez pohybu (např. celodenní sezení i stání v práci) nohy otečou. Člověku se zdravými žilami bez dědičné zátěže stačí dát na chvíli nohy do vyvýšené polohy, osprchovat studenější vodou nebo problém „rozchodit“. Jedinci s chronickým žilním onemocněním tato opatření ani zdaleka nestačí. Uleví od akutních potíží, to ano, ale nejsou dlouhodobým řešením.

Kompresní punčochy mají obrovský efekt
Co s tím? Chladná část roku je ideální na nošení kompresních punčoch. Ačkoliv se obtížně nasazují, jejich efekt je obrovský. Důkazem je nedávná studie z roku 20191, která porovnávala kvalitu života lidí s žilním onemocněním před nošením kompresních punčoch a po 6 měsících s jejich pravidelným nošením. Většina účastníků na konci hlásila výrazné zlepšení a u mnohých kleslo chronické žilní onemocnění do nižšího stadia. Skokové zlepšení bylo znatelné u vyšších stadií, která se projevují právě otoky.  Spokojení byli po půl roce i lidé s metličkami a křečovými žilami, což jsou počáteční projevy. Žilní onemocnění je progresivní a bez léčby se bude zhoršovat. Kompresí můžete vývoj výrazně zbrzdit.

Kompresní terapie pomáhá na otoky, bolesti nohou a noční křeče
Punčocha funguje tak, že vyvíjí vnější tlak na nohy. Žíly jsou poté podněcovány k tomu, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky srdci a krev se neusazovala v dolních končetinách a neroztahovala žilní stěny. Kromě otoků zmírňuje kompresivní terapie pocity těžkých nohou, bolesti a noční křeče a celkově zlepšuje projevy spojené s chronickým žilním onemocněním.  

Zajděte si k lékaři. Poradí s kompresí a předepíše i venofarmaka
Kompresní punčochy a podkolenky mají čtyři třídy komprese, a ne každá je vhodná pro každého. Punčochy s nižším tlakem se lépe natahují, ale tlak vyvíjený na nohu nemusí být dostatečný. Poraďte se proto se svým praktickým lékařem, která třída je pro vás vhodná, aby mělo nošení smysl.  Stejně tak vám lékař může doporučit a předepsat léky na zpevnění žilní stěny a zamezení vzniku zánětu (venofarmaka), které jsou při léčbě nezbytné.

Tipy, jak lépe nasadit kompresní punčochy

  1. Nasazujte je ráno vsedě, než vylezete z postele.
  2. Mějte ostříhané nehty a obroušené paty.
  3. Zkontrolujte, zda je kůže na nohou suchá.
  4. Sundejte všechny šperky z rukou.
  5. Užívejte saténový návlek nebo tzv. navlékač kompresních punčoch.
  6. Pomohou vám také gumové úklidové rukavice s drsnými dlaněmi a prsty.

Zdroje: 1. Berszakiewicz A. et. Al., The effect of compression therapy on quality of life in patients with chronic venous disease: a comparative 6-month study, 2019

 

Nevejdete se do kozaček? Pomohou vám kompresní punčochy

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI