Nevěřte všemu! Jak je to doopravdy s křečovými žilami

Mezi lidmi se ohledně křečových žil drží mnoho omylů. Primář pražské Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz vysvětluje, na které z nich byste si měli dávat pozor.

Tak například křečové žíly rozhodně nejsou výsadou seniorů. Mohou se objevit v jakémkoliv věku, dokonce už v dětství. Častěji jsou postiženy ženy a zde se častěji začínají objevovat křečové žíly během prvního, a ještě více následujících těhotenství. Dalším rizikovým obdobím je období přechodu. Často vznikají křečové žíly před dvacátým rokem věku, někdy jen jako drobné rozšířené žilky a v průběhu let dochází k výraznějšímu zhoršování.

V čem jsme nevinně

Není také pravda, že za vznikem křečových žil stojí hlavně nezdravý životní styl. Ve skutečnosti k jejich vzniku vede především vrozená dispozice, nezdravým životním stylem můžeme pouze přispívat k jejich výraznějšímu rozvoji, případně komplikací, které mohou být bolestivé a dokonce nebezpečné.

Rizikovým faktorem je především nadváha, a to nejen z přejídání dieteticky nevhodnými potravinami s nedostatkem pohybu. Málo se ví, že vliv má i nevhodná skladba a rozložením potravin během dne. Dlouhé stání nebo i sezení jsou dalšími rizikovými faktory.

Jak je to s cvičením?

Primář Schütz vyvrací častý mýtus o údajném vlivu nesprávného cvičení. „V případě, že není jedinec postižen dispozicí k jejich vytváření, není důvod, aby se křečové žíly vytvářely na základě jakýchkoliv sportovních aktivit. Právě naopak, lidem s dispozicí a těm, kteří již křečové žíly mají, doporučujeme po vyřešení stávajících křečových žil operací aerobní sportovní aktivity jako prevenci před rozvojem nových křečových žil.“

Lidé s dispozicí k tvorbě křečových žil by měli v případě zaměstnání spojeného s dlouhým stáním či sezením vkládat v průběhu dne aktivní pohybové přestávky, případně nosit zdravotní elastické kompresní punčochy. Zhoršovat křečové žíly i napomáhat jejich rozvoji může u žen hormonální kombinovaná antikoncepce nebo substituce s estrogeny.

Nejde jenom o krásu

Nevěřte také, že křečové žíly jsou jen otázkou vzhledu nohou. Když nejsou léčeny, mohou způsobit další zdravotní problémy. Lidí však často bohužel věří, že se jedná o velkou operaci. Opak je pravdou, dnes se léčba musí obejít bez komplikací a po operaci nemusí následovat pobyt v nemocnici ani pracovní neschopnost. Není třeba se bát ani bolesti, neboť je možné operovat bezbolestně.

Velmi nebezpečným omylem by také bylo domnívat se, že po zákroku - ať už jakémkoliv – máme vystaráno a křečové žíly navždy žíly zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. MUDr. Ota Schütz z Žilní kliniky proto upozorňuje: „Na základě předoperačního ultrazvukového vyšetření můžeme zjistit, zda je možné křečové žíly odoperovat s větší jistotou, že se již znovu dělat ve stejném místě nebudou. Není však v možnostech současných metod léčby křečových žil docílit toho, že se nebudou na základě dispozice tvořit nové křečové žilky. Dispozici vrozenou či získanou není zatím možno odstranit.“

Jak se ale dál bude vyvíjet, to už z velké části záleží na samotném pacientovi. Hlavní je zbavit se přebytečných kil, věnovat se pohybu a nosit stahovací punčochy.

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI