Nové metody léčby bércových vředů

Bércový vřed býval výsadou vyššího věku. Býval, ale už není – potýkají se s ním čím dál mladší ročníky. Důvodem je často nezdravý životní styl.

Proto se s ním setkáváme u pacientů s nedostatkem pohybu, sedavým zaměstnáním nebo dlouhým stáním, u kuřáků a obézních, ale také při častém nošení nevhodné obuvi, zejména bot s vysokými podpatky.

Žilní příčiny bércového vředu

Rizikem pro vznik bércového vředu je rovněž cukrovka a trombóza, úraz, hormonální léčba (jak antikoncepce, tak v menopauze) a větší počet těhotenství.

Co jednomu člověku „projde“, může u druhého znamenat velký problém. Všechny výše vyjmenované faktory mají obzvlášť negativní vliv u jedinců, kteří mají vrozenou dispozicí ke ztrátě pružnosti cév.

Proto při prvních známkách chronické žilní nedostatečnosti – nálezu modrých metliček na dolních končetinách nebo bolestech, tíži a svědění, což jsou příznaky křečových žil - by pacient po poradě s odborným lékařem měl začít užívat speciální léky na posílení žilních funkcí (venofarmaka) a přinejmenším při zátěži dolních končetin dbát na nošení stahovacích punčoch nebo podpůrných kompresivních pomůcek.

Jak se hojí chronická rána

V České republice je téměř milion pacientů s cukrovkou. V pozdějších stadiích této nemoci je častou komplikací tzv. diabetická noha - lidově bércový vřed. Proto je důležitá rovněž paralelní léčba případné cukrovky a obezity.

Je třeba si uvědomit, že bércový vřed není jen defektem kůže, ale rovněž rozpadlou tkání podkoží, někdy dokonce s jejím rozpadem. To z něj dělá obávanou chronickou ránu, která se hojí dlouhé měsíce a někdy dokonce roky. Až 70% vředů se během pěti let po zhojení znovu vrací. Přes pokroky ve vyšetřovacích metodách, krycích nanomateriálech, diagnostice a léčbě, nemá dnešní medicína k dispozici účinný způsob kauzální léčby bércových vředů.

Přivést krev a kyslík na místo

Hlavním cílem léčby je zhojit ránu tak, aby nebyla infikovaná a nezvětšovala se. Granulaci a epitelizaci rány v místě hojení podporuje dostatečná vlhkost. Velké naděje pro pacienty však představují metody, které podporují mikrocirkulaci - tedy přivádějí do postiženého místa krev a tím pádem kyslík.

Tkáň tak dostane větší prostor k regeneraci, takže se nastartují tělu vlastní ozdravné procesy. Mezi tyto metody patří například ozonoterapie a mezodiencefalická modulace (MDM).

Co může sám pacient

V případě ozonoterapie se jedná o směs s malým, ale konkrétně definovaným množstvím ozonu a většinovým množstvím lékařského kyslíku, jenž se aplikuje lokálně formou uzavřených vaků na postižené končetiny. 

MDM je metoda fyzikální léčby, která stimuluje centrální nervový systém elektrickými podněty. Tím se upravují a harmonizují poruchy a poškození.

Pacient však nikdy nesmí zapomenout, že velký díl za úspěch léčby závisí na něm samotném – tedy na celkové životosprávě a správném způsobu ošetřování. I tady jsou nezastupitelná venofarmaka a kompresivní prostředky.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI