Operační metody křečových žil

Trápí vás křečové žíly? Nejlepší je nikdy se nedostat do stavu, kdy je operace nutná. Chronické žilní onemocnění, které jej jejich příčinou, mívá genetický základ. Přesto však je možné se postupu onemocnění bránit.

Především se jedná o úpravu životního stylu. Základem je vhodný pravidelný pohyb a snížení váhy, dále omezení účinků tepla (slunění, horké koupele, sauna), nošení volnějšího oblečení a pohodlné obuvi a odpočinek se zvýšenou polohou dolních končetin.

S léčbou začněte co nejdřív

K dalším možnostem, po nichž by se mělo sáhnout hned při prvních projevech, jsou stahovací punčochy, které pomáhají snížit zvýšený žilní tlak a přinášejí tak okamžitou úlevu od bolesti, otoků a křečí. Nejlepší je hned při prvních příznacích chronického žilního onemocnění navštívit lékaře. Jednak může doporučit správné kompresivní pomůcky (některé hradí pojišťovna na recept), a jednak může předepsat účinné léky. Jedná se o venofarmaka, která posilují žilní stěnu a zmírňují její zánět.

Pokud se léčba křečových žil zanedbá v časných stádiích, může se stát, že bude třeba operačního řešení. Dobrou zprávou je, že většina zákroků je dnes téměř bezbolestná a ani po operaci nejsou nutná dlouhodobá omezení. Jaké tedy jsou metody operačního řešení křečových žil?

Klasická operace

Jde o jediný zákrok plně hrazený pojišťovnou. Spočívá v odstranění nefunkční žíly, nejčastěji od třísla do podkolení nebo od podkolení do poloviny bérce. Dříve to byla jediná metoda, a právě kvůli ní se i dnes pacienti zákroku bojí. Rekonvalescence bývá bolestivá a zdlouhavá (v řádu týdnů). Dnes už však existuje mnoho jiných možností.

Skleroterapie 

Spočívá v uzavření postižené žíly speciální látkou (tekutina nebo pěna) způsobující místní zjizvení a uzávěr. Využívá se hlavně pro léčbu metliček a zbytků po operaci křečových žil.

Nevýhodou sklerotizace je to, že je často nutné opakování zákroku a není vhodná pro pokročilejší stadia. Výhodou je, že nevyžaduje hospitalizaci. Přijde minimálně na 2000 Kč.

Laserová metoda

Při tomto zákroku se do žíly zavede speciální sonda, vysílající laserové záření. Rekonvalescence trvá jeden až dva týdny a operaci na jedné noze stojí 20 000–30 000 Kč.

Radiofrekvenční technika 

Žíla se uzavře zavedením speciální sondy, která vysílá bipolární radiofrekvenční proud. Stejně jako předchozí využití laseru představuje rychlejší rekonvalescenci, ale je o něco dražší (25–30 000 Kč).

Metoda ClariVein 

Jde o mechanicko-chemickou metodu, která je spojená s rychlejším zotavením a menší pravděpodobností komplikací. Vyjde na 25 000–30 000 Kč za zákrok na jedné končetině.

Metoda VariClose

Unikátní způsob, při němž se postižená žíla utěsní a uzavře biologickým lepidlem. Celý zákrok trvá asi patnáct minut, je bezbolestný a provádí se za plného vědomí pacienta. Po zákroku nemocný nemusí dodržovat žádný speciální režim a dokonce ani nosit kompresivní punčochy. Tento zákrok však vyjde na cca 75 tisíc na jedné končetině.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI