Oteklé nohy, křeče a metličky nejsou jen zanedbatelný problém

Bolest nohou, otoky, křeče a kozačky, které není možné po celém dni dopnout, jsou víc než jen nepříjemnosti, které nějak odezní. Tímto způsobem totiž tělo dává najevo, že žíly jsou nemocné a že je čas mluvit o chronické žilní nemocni. Žilní onemocnění provází řada projevů. Kromě zmíněných otoků a křečí to jsou metličky a křečové žíly.

Chronické žilní onemocnění je stav, kdy se všechna krev z nohou nevrací zpět k srdci, ale část zůstává v žilách dolních končetin. Tím, jak se zde krev hromadí, roztahuje žilní stěny, žíly se zvětšují až je možné je vidět pouhým pohledem jako drobné metličky. Pokud tedy na sobě zaznamenáte první z nich, je to známka toho, že váš žilní systém už nefunguje tak, jak má, a je nutné přistoupit k trvalému, nikoliv nárazovému řešení.

Metličky jsou znakem žilního onemocnění
Mnoho žen si ale myslí, že metličky neboli mikrovarixy jsou jen kosmetickým problémem, možná kvůli oteklým nohám, bolesti a křečím obtěžujícím, ale ne rizikovým. Oteklé nohy se sice výrazněji objevují v létě a s příchodem chladnějších měsíců se mnohdy umírní, i tak zmírnění otoků nohou ale není znakem, že by žilní systém najednou začal pracovat správně. Problém, který je příčinou špatného návratu žilní krve zpět do srdce, tu je pořád.

Popsané zdravotní komplikace, zejména počáteční projevy, je snadné podcenit a místo k lékaři zamířit v létě do lékárny a po zbytek roku nic nedělat. Ve skutečnosti ale potřebuje řešení chronického žilního onemocnění celoroční péči v podobě medikamentózní léčby, kompresní terapie a celé řady režimových opatření.

Chronické žilní onemocnění má několik stadií
Metličky a oteklé nohy, bolesti nebo křeče jsou varováním, že bez léčby může v budoucnu pravděpodobněji hrozit další stadium chronického žilního onemocnění – křečové žíly, posléze trvalé otoky, trofické kožní změny podmíněné špatnou cirkulací až posledním stadiem onemocnění – bércovým vředem.

Vhodný čas na návštěvu praktického lékaře nebo odborníka na žilní onemocnění je tedy již při prvních subjektivních příznacích, jakými jsou pocit tíhy či napětí v nohou, křeče, bolest nohou. Lékař stanoví přesnou diagnózu a může předepsat venofarmaka, léky na zpevnění žilní stěny a zamezení vzniku žilního zánětu. Pevná žilní stěna je méně náchylná k roztažení vlivem nahromaděné krve. Cílem režimových opatření, mezi něž patří třeba přirozený pohyb (chůze, kolo), pokládání nohou do vyvýšené polohy a mnoho dalších, je podpora návratu krve zpět do srdce. Tím se zabrání jejímu hromadění v žilách dolních končetin.

Nepodceňujte žilní onemocnění
Nečekejte proto, až se problémy začnou stupňovat. Chronickým žilním onemocněním trpí každý třetí člověk mezi 18 a 40 lety. Ve věku mezi 41 až 60 lety je to dokonce téměř každý druhý.1 Jedná se o chronické onemocnění zhoršující se s věkem a vyžaduje dlouhodobou léčbu.

1Harris Interactive 2018, n=428.

Oteklé nohy, křeče a metličky nejsou jen zanedbatelný problém

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI