Otestujte se: MÁTE NÁBĚH NA KŘEČOVÉ ŽÍLY?

Křečové žíly trápí každého čtvrtého Čecha. Viníkem je dědičnost, životní styl, prodělaná těhotenství i nadváha. A bohužel nejde pouze o kosmetický problém. Pokud se totiž ke křečovým žilám přiidá zánět nebo trombóza, může jít dokonce i o život ohrožující onemocnění.

Chcete vědět, jak jste na tom s rizikem vniku křečových žil? Projděte si otázky, za odpověď a) si napočítejte 2 body, za b) 1 bod a za c) 0 bodů. Součet prozradí, jestli křečové žíly hrozí i vám.

Kdo má ve vaší rodině křečové žíly?

a) oba rodiče

b) pouze babička

c) nikdo         

Užíváte hormonální antikoncepci?

a) déle než 5 let

b) dva roky

c) ne   

Máte nadváhu?

a) vážím o 20 % více

b) moje váha je o 10 % vyšší

b) netrpím nadváhou 

Jak namáháte v zaměstnání nohy?

a) většinou stojím

b) většinou sedím

c) pohybuji se

Jak často se věnujete pohybu?

a) vůbec

b) hodinu týdně

c) více než dvě hodiny v týdnu         

Míváte po namáhavém dni bolesti nebo křeče nohou a lýtek?     

a) pravidelně

b) občas

c) vůbec         

Otékají vám k večeru nohy?

a) často

b) někdy

c) nikdy         

 

Výsledky testu

 0 - 5 bodů: Křečové žíly vás právě neohrožují. Přesto uděláte dobře, když nebudete zbytečně končetiny přetěžovat a po fyzické zátěži dopřejete svým končetinám náležitou relaxaci.

6 - 10 bodů: Ohrožuje vás syndrom „těžkých nohou“, ale patříte k těm, kdo chtějí dobře vypadat, takže dbáte na prevenci a respektujete doporučení odborníků. Pokud nepolevíte, nemusíte se obávat nepříjemných komplikací.

více než 11 bodů: Pravděpodobně se u vás v rodině křečové žíly vyskytují. I u vás se mohou projevit, dokonce vás může potkat zánět povrchních a pak hlubokých žil. Co nejdříve navštivte lékaře a nezapomeňte se řídit jeho doporučeními.

 

NEWSLETTER
PARTNEŘI