Otok a bolest nohou je potřeba řešit celoročně

Bolavé a oteklé nohy nejčastěji poukazují na problém se žilním systémem. Zpravidla je lidé nejvýrazněji vnímají v létě a v horku. S nástupem podzimu se mnohdy potíží zmírní a zdá se, že až do jara není třeba nic řešit. To je ale omyl. Obtěžující projevy, jako právě otoky, se sice upozadily, žíly pod povrchem kůže jsou ale slabé pořád. Chladnější část roku je proto ideální doba, kdy započít léčbu a zahájit preventivní opatření.

Úkolem žil je odvádět neokysličenou krev zpátky k srdci. Kombinací mnoha faktorů, jako genetická zátěž, nadváha a nedostatek pohybu se může stát, že všechna krev se žilami nevrátí. Část se začne hromadit v žilách dolních končetin. Žilní stěny pod náporem povolí a začnou se roztahovat do podoby metličky až křečové žíly. Doprovodnými projevy chronického žilního onemocnění bývají právě otoky, bolest a těžkost nohou. Někdy se objevují i noční křeče.

Nohám věnujte péči celoročně
Žíly pracují bez přestání a bez ohledu na roční období, proto je třeba jim věnovat péči neustále. Nejen ve chvíli, kdy padnou vedra a ony začnou „obtěžovat“ například nepříjemnými otoky. Pokud budete projevy včetně přibývajících metliček ignorovat, bude se situace zhoršovat. Někomu se začnou objevovat nové metličky a křečové žíly, jiného budou trápit spíše těžké nohy. Mnohdy tak intenzivně, že ho budou omezovat na procházkách i při běžném denním provozu. Rychlost zhoršování pak záleží na tom, jak máte geneticky pevné žilní stěny, zda si udržujete optimální tělesnou hmotnost a také, jestli se pravidelně hýbete.

Poraďte se s lékařem
Léčba chronického žilního onemocnění vyžaduje v první řadě konzultaci s odborníkem, nejčastěji s praktickým lékařem, ale i se specialisty na cévy a žíly. Kdokoliv z nich vás může prohlédnout a předepsat venofarmaka, léky na zpevnění žilní stěny a zamezení zánětu. Zároveň vám může poradit s výběrem vhodných kompresních punčoch, které jsou při léčbě chronického žilního onemocnění velice efektivní. Podle uvážení lékaře je vhodné nosit kompresní punčochy a užívat venofarmaka celoročně.

Čím si můžete škodit?

  • Třetina lidí s žilním onemocněním má nadváhu a třetina je obézní. Nadměrná hmotnost přitom zvyšuje tlak na žilní systém a zhoršuje návrat krve.
  • Za hromadění krve v žilách dolních končetin může i nedostatek fyzického pohybu. Každý den proto choďte a zůstaňte aktivní.
  • Žilám neprospívají ani statické polohy jako celodenní stání nebo sezení. Naučte se žilní gymnastiku, jednoduché cviky, které lze praktikovat vsedě nebo vestoje.
  • Těsné gumičky u prádla a oblečení a utažené boty brání cirkulaci krve. Dopřejte si pohodlí.

 

Otok a bolest nohou je potřeba řešit celoročně

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI