Otoky nohou – signál příštích potíží

Když začne teplo a odložíme dlouhé sukně a kalhoty, hned vidíme, co se to s našima nohama děje. Jsou napuchlé, až nás tlačí boty a zařezávají se pásky od sandálů? To, co je vidět, je však mnohem méně důležité, než co se děje uvnitř.

Jestliže k otékání dochází jen ojediněle, například za mimořádně horkého dne nebo po nadměrné námaze, pak se zřejmě nic neděje. Když se však objevuje často či dokonce pravidelně, pak se jedná o příznaky nemoci, která je sice častá, ale rozhodně není banální.

Co čeká dál?

Pokud lékař vyloučí kardiovaskulární příčiny, pak jde s největší pravděpodobností o tzv. žilní insuficienci, kteráa bývá považována za civilizační onemocnění - ve vyspělých zemích se týká až 80% populace. Způsobuje ji pomalý odtok krve zpět k srdci. Otoky jsou tak jen první známkou potíží, které na nás mohou v budoucnosti čekat. Postupně se přidávají další příznaky, jako je únavnost, svědění, brnění, bolest a noční křeče – právě od nich dostaly své jméno obávané křečové žíly.

Otékání bývá nejdřív jen mírné, později však čím dál úpornější, a neopadá ani do druhého dne, až se stane chronickým. To samozřejmě mění celou okolní tkáň včetně kůže a podkoží a znemožňuje také odtok lymfy. Souhrnně tyto vlivy způsobují tendenci ke vzniku zánětů povrchových žil, hlubokého žilního systému i bércových vředů. Zpomaleně protékající žilní krev má rovněž tendenci vytvářet sraženiny, z nichž vzniká trombóza a často smrtelná embolie.  

Problém sám nikdy nezmizí

Otoky dolních končetin jsou totiž příznakem nedostatečné funkce žilního a/nebo lymfatického systému, které společně představují spojité nádoby. Proto je dobré jim věnovat pozornost dřív, než se přehoupnou do větších problémů. A varování lékařů je jednoznačné: problém se vždy může jen zhoršovat a nikdy sám od sebe nezmizí.

Ať už z vrozených příčin, vlivem nezdravého životního stylu nebo nadměrné námahy, v žilách dolních končetin se může rozvinout nedomykavost chlopní. Ty nedokáží pumpovat krev z nohou zpět k srdci v dostatečné míře, takže v žíle dochází k městnání krve nebo až dokonce i k jejímu zpětnému toku. Ta pak stagnuje, hromadí se dole v nohách a roztahuje žíly.

Základem je komprese

Co tedy dělat, aby se postup nemoci zastavil, nebo aspoň co nejvíc zpomalil? Vyhýbat se rizikovým faktorům, jako je kouření, obezita, dlouhé sezení a stání, nedostatek pohybu, velká opatrnost je namístě v případě jakékoliv hormonální léčby.

Velmi efektivním opatřením je nošení stahovacích punčoch – podkolenek nebo stehenních, případně punčocháčů. Existují v různých podobách od podpůrných přes sportovní až ke zdravotním podle účelu, míry postižení a zejména stupně komprese. I když se dají koupit volně, bývá výhodou poradit se o správném výběru s lékařem. Ten může také v případě potřeby navrhnout nasazení léků pro zlepšení odtoku žilní krve z končetin a snížení tvorby otoků i bolesti - takzvaných venotonik.  I ty lze pořídit bez předpisu, ale lepší účinek i spolehlivé složení mají ty „od doktora“.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI