Otoky z horka: Vsaďte na osvědčené pomocníky

Letní vedra jsou pro člověka velkou zátěží. Víc se potíme a často dochází k otokům, zejména na dolních končetinách. Kdy je tento jev normální a kdy už se jedná o varovný signál, že je v těle něco v nepořádku?  A co pomůže?

Vysoké teploty zpomalují průtok krve v žilách a zvyšuje se riziko dehydratace. Otoky jsou důsledkem toho, že v nohách se hromadí krev, což způsobuje pocit tíhy či dokonce bolest, především v kombinaci se dlouhodobým sezením či stáním, často se objevují v těhotenství.

Máte křečové žíly?

Dalšími faktory, které přispívají k otékání končetin, zejména dolních, jsou obezita, pasivní životní styl dlouhodobé slunění, příliš těsný oděv, zejména ponožky a boty a také vysoké nebo příliš nízké podpatky. Pokud odstraníte všechny tyto nevhodné okolnosti(nebo alespoň většinu), a problém přesto přetrvává, pak je třeba zpozornět.

Příčinu v tomto případě bude nejspíš představovat chronická žilní nedostatečnost, jíž trpí až 85 % obyvatelstva ve vyspělých zemích. Může mít genetický původ, ale vliv má i způsob života.

Při tomto onemocnění žilní stěny ztrácejí pružnost a napětí a dostatečně nevytlačují krev zpět k srdci. Tak vznikají metličky a křečové žíly, které zvyšují riziko zánětu žil jak povrchového, tak hloubkového. Léčbu představují zdravotní kompresivní punčochy a užívání venofarmak - léků na posílení žilních stěn, jejichž volbu by měl rozhodnout lékař.

Nezůstává vám důlek?

Uvedená terapie je nejvhodnější už proto, že otoky mohou rovněž souviset s lymfatickým systémem. Poznají se podle toho, že kromě kotníků otečou také nárty a prsty chodidel. Při chronické žilní nedostatečnosti žíly nestíhají odvádět ani lymfu, která jiný odvod z těla nemá, a ta se pak hromadí v podkoží. Výsledkem je zhoršení funkce lymfatické soustavy.

Lymfatický otok (lymfedém) pak může být primární, kdy vzniká na podkladě dědičnosti. Objevuje se nejčastěji v dospívání, u dívek častěji než chlapců. Sekundární lymfedém vzniká blokací lymfatického řečiště po úrazu, operaci, ozařování, infekci a zánětu či při růstu nádoru. V obou případech dochází ke kumulaci lymfy.  

Lymfedém se pozná tak, že když na něj zatlačíte, zůstane v místě důlek. V takovém případě zamiřte k lékaři, který doporučí vyšetření, vhodnou léčbu v odborných lymfocentrech či lymfatické masáže. Ty otoky téměř spolehlivě odstraní.

Poraďte se s lékařem

Otoky mohou mít i jiné příčiny, často nebezpečné. Proto raději vždy nohou navštivte lékaře. Velmi často bývají na vině ledviny, které v těle zadržují tekutiny, pokud nepracují správně. Stejně tak může docházet k zadržování soli. Pokud nepracují játra, přestanou tvořit bílkovinu, která drží tekutinu v cévách a ta pak uniká do okolních tkání a způsobuje otok. Velmi nebezpečným důvodem otékajících končetin je také chronické srdeční selhání, kdy se náš organismus prostřednictvím otoků snaží vykompenzovat situaci, kdy srdce nezvládá plnit svou úlohu.

Vhodné je proto klinické vyšetření, vyšetření krevního obrazu, kardiologické vyšetření, vyšetření cévního systému, urologické a gynekologické vyšetření, lymfografie a vyšetření, zda v těle nedochází k nádorovému bujení.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI