Poznáte trombózu a hrozivou embolii?

O riziku cestovatelské trombózy se ví, stejně jako o nebezpečí, které může za určitých okolností znamenat užívání hormonální antikoncepce. Víte ale, že náchylný k trombóze je i ten, kdo má křečové žíly? A takových jedinců je v populaci až 60 %.

Ke vzniku křečových žil dochází po narušení funkce žilních chlopní, nebo chronické žilní insuficienci (nedostatečnosti). Tyto chlopně by měly bránit zpětnému odtoku krve směrem dolů. Pokud se tak neděje, krev v nich stagnuje, městná se a houstne, což může vést až vytvoření nebezpečných sraženin – tzv. trombů.

Všímejte si příznaků

Tromby mohou žílu ucpat v místě svého vzniku - ale bohužel mohou i spolu s krví cestovat tělem a také se někde zastavit. Na takovém místě pak omezí zásobování živinami a kyslíkem. Často jde o místo v mozku nebo v plicích, kdy se takový jev nazývá embolie. Projevm bývá dušnost a bolest na prsou.

Právě místo, kde se nachází ucpání, bránící přítoku či odtoku krve, rozhoduje o tom, zda embolie bude mít život ohrožující následky. Naštěstí k tomu nejčastěji dochází na dolních končetinách, kdy jde o tzv. hlubokou žilní trombózu. Ta může vzniknout po dlouhém sezení, ležení či stání, při nošení ortézy a podobně. Různých příčin je tedy dost a tak je jasné, že za určitých okolností může postihnout i mladší ročníky.  A většinou je i poměrně snadno řešitelná. Podstatné je však všimnout si příznaků včas.

Co je signálem trombózy?

K hlavním příznaků patří mírná bolest končetiny v klidu, hlavně v oblasti lýtka. Pozor je třeba si dát na výraznou bolest při dotyku chodidla nebo při došlápnutí, která způsobuje kulhání. Tento jev také obvykle doprovází otok a někdy zčervenání či ztuhlé zarudlé pruhy podél žil.

Trombóza může samozřejmě vzniknout i v křečových žilách – to jsou ale žíly povrchové, a nikoli hluboké. Riziko vmetení sraženiny do plic je odsud minimální, a jde tak spíše o nepříjemnost.

Cílem terapie je pak ucpanou žílu co nejvíc zprůchodnit a zabránit jak další recidivě trombózy, tak vzniku posttrombotického syndromu, což je nejčastější příčina opakování trombózy s vyšším rizikem vzniku embolie.

Problém se však může projevit tehdy, když ucpání postihne celý „strom“ drobnějších povrchových žil, protože pak už ovlivní i průtok krve v těch větších, uložených hlouběji. Jedná se zejména o třísla, stehna nebo podkolenní jamky. Právě na těchto místech se totiž setkává povrchové a hluboké žilní řečiště. Z tohoto hlediska nelze podceňovat křečové žíly ani v prvotní fázi.

Sáhněte po prevenci

Už při prvních projevech křečových žil v podobě metliček je proto vhodné poradit se lékařem. K jeho prvotním doporučením bude rozhodně patřit nošení stahovacích punčoch. Pokud vám už na základě vyšetření nebudou stačit ty volně prodejné, dostanete poukaz na zdravotní kompresní punčochy, které posilují funkci žilních stěn, brání městnání krve v končetinách a podporují její oběh. Stupeň komprese, tedy tlaku, kterým punčochy působí, je různá. Při prevenci bude zřejmě stačit nízký stupeň.

Odborníci se shodují, že kompresní terapie zůstává i v současnosti nejefektivnější prevencí, ale dokonce i léčbou křečových žil. Často ji však e třeba podpořit užíváním speciálních léků na žíly – tzv. venofarmak.  Některé z těchto přípravků jsou sice volně prodejné, ale s těmi osvědčenými na předpis se jejich účinnost ani bezpečnost nedá srovnávat.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI