Pracujete v těchto odvětvích? Pozor na křečové žíly

Žilní systém není stavěný na statické polohy, proto třeba některá sedavá zaměstnání mohou urychlovat rozvoj chronického žilního onemocnění. Podle posledních průzkumů jím trpí 34 % populace do 40 let a 44 % do 60 let.1 Zkraje ho poznáte podle otoků nohou, těžkých a bolavých nohou nebo nočních křečí. Mezi viditelné projevy patří metličky a křečové žíly. Jak rizikové je vaše povolání?

Vznik žilního onemocnění ovlivňuje genetika v průměru tak z poloviny. Pokud oba rodiče měli nebo mají potíže se žílami, dědičná zátěž je ještě větší. Za zbytek může životní styl každého jedince. Zejména jak vypadá jeho jídelníček a jak se během dne hýbe, což velmi souvisí i s výběrem povolání. Práce zabere zpravidla minimálně 8 hodin denně a pokud pracovní doba probíhá celá vsedě nebo naopak vestoje, zhoršuje se tím návrat žilní krve. Krev totiž cirkuluje i díky pohybu, proto při statických pozicích dochází k městnání krve v žilách dolních končetin.

Neklidné a oteklé nohy jako varování
Na stagnování vás upozorní nejčastěji právě oteklé a bolavé nohy, pnutí v nohách a křeče. Pokud se situace opakují příliš často, může dojít k povolení geneticky oslabené žilní stěny pod náporem krve. Takto zvětšené žíly jsou obecně známé jako metličky a křečové žíly. Proto je při statické práci nutné občas vstát a projít se po místnosti nebo si vsedě zakroužit kotníky, protáhnout nárty a špičky.

Znáte žilní gymnastiku – soubor cviků, na podporu návratu žilní krve? Cvičit můžete vsedě, ve stoje i vleže.

Komu hrozí křečové žíly?
Náchylnější na vznik a rozvoj chronického žilního onemocnění jsou tedy například prodavači za kasou, sálové sestry, recepční, přednášející, i lidé pracující v kadeřnických a kosmetických profesích. Celý den jsou na nohou a často postávají na jednom místě.

Početná je i skupina těch, kteří naopak celý den sedí. Typičtí jsou řidiči a řidičky z povolání, kteří kvůli ustavičnému sezení mohou trpět i hemoroidálním onemocněním.  Dále pracovníci na úřadech, v bankách, administrativní pracovníci a obecně lidé pracující v kancelářích. Pro ženy v kancelářích je také obvyklý sed s nohami přes sebe. Ten ale může vést ke stlačení velkých žil a krev se poté vrací od nohou k srdci pomaleji.

Neměňte zaměstnání, změňte svůj volný čas
Z pohledu lékařů je nejlepší prevencí chronického žilního onemocnění vyvarovat se obezity, aktivně se hýbat, nenosit škrtící oblečení a ponožky a nosit kvalitní široké boty. Jestli nechcete nebo nemůžete měnit práci, změňte způsob, jakým trávíte svůj volný čas. A pokud už sami na sobě cítíte projevy, navštivte praktického lékaře. Může vám předepsat venofarmaka, léky na posílení žilní stěny a zabránění vzniku žilního zánětu.

1 Harris Interactive 2018
 

Pracujete v těchto odvětvích? Pozor na křečové žíly

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI