Přehozené nohy při sezení mohou vést až k trombóze

Pro vznik křečových žil může být rozhodující i způsob, jakým jsme zvyklí sedět. Pokud jsme běžně zvyklí sedávat s jednou nohou přehozenou přes druhou, může to být problém.

Studie, publikovaná v magazínu Blood Pressure Monitoring, dospěla k závěru, že  dlouhodobé sezení s překříženýma nohama vede ke zvyšování krevního tlaku, což přetěžuje srdce. Systolický (horní) tlak se zvyšuje téměř o sedm procent, diastolický (doln") o dvě procenta - a to průběžně a neustále..

Tíha zužuje cévy

Zvyšování krevního tlaku  při sedu s nohama přes sebe zjistily i mnohé další zahraniční studie, a to zejména, pokud křížíme nohy v kolenou. Při překřížení v kotnících je tento efekt méně významný.

Závěry zkoumání z kliniky hypertenze v Istanbulu prokázala, že se krevní tlak vrací k původním hodnotám až po desítkách minut. Tento způsob sezení je zřejmě rizikový zejména pro pacienty, kteří již vysokým krevním tlakem trpí.

Důvodem je, že tíha „horní“ nohy vytváří tlak na obě dolní končetiny (i když víc na tu „spodní“) a tím se v dolních končetinách zmáčknou cévy. Což ostatně známe v podobě následků – brnění a dočasné necitlivosti.

Chlopně brání zpětnému toku

Snížení množství krve, které tudy protéká, se pak následně projeví ve zvýšené činnosti srdečního svalu. Srdce tak „pumpuje“ více krve do horní části těla. Odpor proti proudění krve navíc zvyšují i stlačené svaly, čímž se krevní tlak dále zvedá.

Souvislost se vznikem varixů pak spočívá ve faktu, že v žilách, které odvádějí krev zpět k srdci, jsou kapsovité chlopně, zabraňující zpětnému proudění. Ve stlačených žilách chlopně přestanou plnit svůj účel a krev se v nich buď zastaví, nebo může být vytlačována i zpět.

Krev se tak v nohách nahromadí a cévy natékají, což je začátek tvorby křečových žil. Každé delší zkřížení nohou stlačuje cévy a tak může vést k odstartování zánětlivých procesů.

Hromadění krve hrozí i trombózou

Ke vzniku křečových žil přispívá při nedostatečném proudění krve z dolních končetin také jejich statické zatížení v sedu a nedostatek pohybu. Pohybu krve v žilách rovněž škodí, pokud nohy tlačí na tvrdou hranu židle. Právě omezení krevního zásobení dolní částí nohou v důsledku jejich křížení může vést k častějším zánětům žil a zvýšenému riziku vzniku trombózy.

Křečové žíly jsou samozřejmě komplexní problém, který je ovlivňován mnoha faktory. Jedním z nejvýznamnějších je genetika. Z pouhého elegantního přehození „nožky přes nožku“ se hned varixy nevytvoří. U těch, kdo mají genetické dispozice k žilní nedostatečnosti – a bývají to především ženy, které zároveň tímto způsobem obvykle sedávají, však dlouhodobě mohou k jejich vzniku a zhoršení přispět.

NEWSLETTER
PARTNEŘI