Pro koho jsou vhodné lymfatické masáže? Pomohou každému!

Nejčastějším příznakem poruchy funkce lymfatického systému jsou otoky. Proti nim pomůže lymfatická masáž neboli odborně lymfodrenáž.

Lymfatický systém je nedílnou součástí naší imunity a je jedinečným mechanismem, který odvádí z těla škodliviny. Skládá se ze sítě cév, která odvádí z tkání odpadní produkty metabolismu, vodu, ionty a bílkoviny, ale také cizorodé látky a choroboplodné zárodky.

Lymfa musí volně proudit

Její  součástí jsou lymfatické uzliny, ve kterých se soustřeďuje větší množství lymfocytů a makrofágů, tedy bílých krvinek. Ty likvidují potenciálně škodlivé buňky a látky a vyčištěnou lymfu (mízu) vracejí zpátky do krve.

Tento systém však nepohání srdce, ale svaly, respektive jejich tlak, když se pohybujeme. Někdy to však nestačí – a pak přijdou ke slovu šikovné ruce terapeuta nebo maséra, který speciálními hmaty a cviky odstraní bloky, bránící odtoku lymfy.

Léčba poruchy lymfatického systému spočívá v ruční nebo přístrojové lymfodrenáži. K celkovému řešení přispívá také speciální cvičení a především kompresivní terapie – nošení stahovacích punčoch, podobně jako u křečových žil. Svaly získají díky nim oporu a mírní pak hromadění lymfy, tedy i otoky. Důležitou součástí je pohyb, změna stravování a případně i užívání léků.

Komu je drenáž určena?

Základem masáží je uvolnění uzlin na krku, v podpaží a v tříslech. Je to nutné k tomu, aby se lymfa nikde nehromadila a mohla volně odtékat. Škodliviny jsou pak přes hrudní mízovod a břicho odvedeny do krve, odkud jsou pak obvyklými cestami z organismu vyloučeny.

Drenáž nejvíc pomáhá po operaci rakoviny prsu. Ženám po ní často otéká paže a jsou náchylnější k jejímu infikování, vzniku růže nebo k vytvoření tzv. sloní ruky, tedy k chronickému otoku, a dalším nežádoucím změnám v postižené končetině. Pravidelné lymfatické masáže zlepšují stav paže a zmírňují riziko uvedených komplikací.

Užitečná je i po některých gynekologických operacích, při opakovaném onemocnění růží, po úrazech a dalších potížích Drenáž zmenšuje otoky i u chronické žilní nedostatečnosti, která je příčinou křečových žil, stejně jako otoky vyvolané úrazy nebo po operacích. Lymfodrenáž odlehčí lymfatickému systému a zároveň napomáhá celkové regeneraci organismu.

Ruce ničím nenahradíš

Při lymfodrenáži se postupně masíruje celé tělo, nejdřív na břiše od hlavy směrem k dolním končetinám, po otočení naznak opačným směrem od nohou k hlavě. Lymfa proudí těsně pod podkožím, a tak správně provedená drenáž musí probíhat bez jakéhokoliv tlaku. Nepoužívají se při ní žádné masážní prostředky, jedině snad pudr. Podle dodržování tohoto postupu poznáte, zda terapeut je skutečným odborníkem, jinak by vám mohl spíš uškodit.

Lidem, kteří netrpí žádnými zdravotními omezeními, pomůže i přístrojová lymfatická drenáž, ale i tehdy je nutné nejdřív ručně odstranit bloky. To však zvládne pouze odborník. Vyhledávejte proto výhradně centra specializované péče s vyškolenými lékaři, lymfology a lymfoterapeuty. To platí i v případě, že chcete lymfodrenáž podstoupit jen z ozdravných a regeneračních důvodů.

NEWSLETTER
PARTNEŘI