Proč nosit kompresní punčochy i v létě?

Kompresní punčochy se obtížně nasazují, jejich efekt je ale v létě obrovský. Mnoho lidí totiž pociťuje nejvýraznější projevy žilního onemocnění právě ve chvílích, kdy je horko. Je to tím, že teplo rozšiřuje žíly, proto jsou otoky, křeče a další projevy žilního onemocnění v takových podmínkách výraznější. Kompresní punčochy byste tedy neměli odkládat ani v létě.

Jejich přínos oceníte zejména na cestách, kdy se dlouhé hodiny nepohnete z místa, ale i na pěších túrách nebo během běžného dne. Kompresní punčocha vyvíjí vnější tlak na nohy a žíly jsou poté podněcované k tomu, aby snáz a lépe vyháněly krev zpátky srdci. Jde tedy o ideální způsob, jak zmírnit zejména otoky, pocity těžkých a bolavých nohou a zabránit urychlování rozvoje žilního onemocnění.

Ostříhejte nehty, obruste paty
V horku dá pochopitelně nasazování punčoch větší práci než normálně. Začněte s navlékáním hned ráno, než vylezete z postele. Pokud máte už po ránu nohy oteklejší kvůli teplé noci, na chvíli si je dejte nahoru. Práci vám velice usnadní saténový návlek nebo tzv. navlékač kompresních punčoch a také gumové rukavice s drsnými částmi na dlaních a prstech. Nasazování vám naopak zkomplikují ostré nehty a neobroušené paty. Kvalitní pedikúra je zde velice důležitá, a to nejen z estetických důvodů.

S výběrem komprese poradí lékař
Kompresní punčochy mají 4 třídy komprese. Aby mělo nošení co největší efekt, musí být kompresní třída dostatečná a odpovídat situaci jedince. Poraďte se proto se svým praktickým lékařem nebo zde, co je pro vás nejlepší. V zásadě ale platí, že i kdybyste v létě nosili punčochy s nižším tlakem nebo jen podpůrné, je to pořád o trochu lepší než vůbec nic.

Byla by to ale škoda. Studie z roku 2019 ukazuje, že se lidem po půl roce nošení kompresních punčoch adekvátní kompresní třídy výrazně vylepšil stav chronického žilního onemocnění. V čím vyšších stadiích (otok, zavřený bércový vřed) na začátku byli, tím výraznější účinek nošení mělo. Spokojení byli po půl roce i lidé s metličkami a křečovými žilami.

Chronické žilní onemocnění je celoživotní a ani ta nejlépe nastavená kompresní terapie nemoc zcela nevyléčí. S pomocí venofarmak (léky na zpevnění žilní stěny a zastavení žilního zánětu), které může předepsat lékař, a vhodného životního stylu si můžete rozvoj onemocnění maximálně zpomalit.

Berszakiewicz A. et. Al., The effect of compression therapy on quality of life in patients with chronic venous disease: a comparative 6-month study, 2019

 

Proč nosit kompresní punčochy i v létě?

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI