Proti zápachu bércových vředů: Co spolehlivě pomůže?

Bércový vřed je velmi nepříjemný a bolestivý, ale navíc může přivodit závažnou infekci, protože slouží jako vstupní brána pro nejrůznější mikroby – například nebezpečnou streptokokovou infekci. Pokud se ale pacientů s bércovým vředem zeptáte, co je trápí nejvíce, často odpoví, že to nejsou subjektivní potíže, ale intenzivní zápach. Ten pacienty často diskvalifikuje ze společenského života. Řada neinformovaných lidí je pak osočuje ze zanedbávání hygieny apod.

Léto je obdobím, kdy je třeba dbát na hygienu dvojnásob. Bércový vřed už není jen onemocněním starých lidí, jako tomu bylo dřív, ale civilizační vlivy v kombinaci s dědičnými sklony k problémům s cévami je přesunulo už do nižších věkových kategorií.

Tomu odpovídá relativně vysoký počet nemocných: bércové vředy má už více než dvě procenta z celé populace, ženy častěji. Stačí nenápadný malý úraz třeba ze sportu na dolní končetině, ranka se špatně hojí, nevěnujete ji patřičnou péči – a bércový vřed je na světě. Rizikem může být rovněž nevhodný výběr pedikúry.

Nejde jen o kůži

Nepříjemné je, že i po vyléčení se bércový vřed často vrací – právě z důvodů vrozeného onemocnění cévního systému, například chronické žilní nedostatečnosti.

Proto u bércového vředu nelze hovořit jen o kožním problému, i když právě na kůži je nejprve viditelný. Různě hluboké a velké kožní defekty, hnisají, otékají a značně hyzdí nohu od kolene ke kotníku. Rozkladem tkáně a její odumírání (nekróza) však zasahuje do podkoží a v závažných případech až hluboko do svaloviny.

Prvním signálem je zhoršováním kvality kůže. Mění barvu, tmavne a postupně se ztenčuje a vysychá, až působí jako tenký papír. Může dojít i k zcela opačným projevům - mokvání. Vřed se pak může vytvořit ze sebemenšího poranění.

Čistota – ne půl, ale celé zdraví

Na kůži se nejprve vytvoří zarudlá skvrnka, která se zvětšuje a ze středu postupně osychá. Následně se na ní vytvoří stroupek, který pak praská a dále rozevírá ránu, jež se rozšiřuje do podkoží. Jakmile do rány vstoupí infekce, a jejímu rozvoji „svědčí“ vysoké letní teploty, bohužel se objeví intenzivní zápach. Ten sice pacienta fyzicky neohrožuje, ale o to víc může škodit psychicky.

Zápach způsobují toxiny, které vylučují patogeny, přítomné na spodině defektu. Infekci pomáhá zabránit například použití krycích materiálů se stříbrem. Prvním pravidlem k zamezení zápachu je důkladná čistota defektu.

Voda bércovému vředu neškodí, jak se stále ještě domnívá mnoho lidí. Proto se nebojte končetinu omývat a oplachovat, a to v případě potřeby i světle růžovým roztokem hypermanganu nebo odvarem z heřmánku pro dezinfekci. Také krytí rány, přilepené na bércový vřed, je lepší sundávat pod tekoucí vodou o příjemné teplotě.

Léčba i prevence

Každopádně je nutné co nejdříve dojít k lékaři. Bude třeba ránu více převazovat (častěji než za jednou za den) a lokálně aplikovat některý z oplachových roztoků. Stav vředu významně ovlivní i předepsání speciálních léků, tzv. venofarmak, která zlepšují stav při dědičné dispozici ke ztrátě elasticity žilní stěny. Pohled specialisty je důležitý už proto, že je třeba stanovit příčinu (zmíněný žilní, ale může být i tepenný původ) a léčit onemocnění v širší souvislosti. Významný pomocníkem může být i komprese končetiny stahovacími punčochami.

Léčbou i prevencí je dodržování zdravého životního stylu. To znamená jíst zdravě, dostatečně pít, pravidelně se hýbat pro udržení normální váhy – a samozřejmě nekouřit.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI