Punčochy pro krásu i pro zdraví vašich nohou

Křečové žíly jsou dědičné až z 80 procent, se zvyšujícím se věkem, procento jejich výskytu v populaci roste. Proto je pravděpodobné, že se s tímto problémem budete někdy v životě potýkat i vy, i když třeba ještě žádné obtíže nepociťujete ani nevidíte. Z tohoto úhlu pohledu není nic divného na radě běžně nosit stahovací punčochové zboží i jako prevenci, která může ušetřit spousty pozdějších problémů. 

I když se to nezdá, stahující neboli kompresivní punčochy jsou jedinou osvědčenou a dokázanou prevencí vzniku a rozvoje křečových žil. U lidí, u nichž se už onemocnění projevilo, pak pomáhají zabránit jeho zhoršování a chrání tak i před rozvojem komplikací. Odborníci - flebologové dokonce tvrdí, že komprese je u křečových žil základem léčby a vše ostatní – léky, masti atd. jsou jen doplňkem.

Jak vlastně fungují?

Kompresivní podkolenky, punčochy a punčocháče Pomáhají zajišťovat správný odtok krve z dolních končetin směrem k srdci. Jejich působení do určité míry vyrovnává vliv gravitace a zejména podporuje funkci žilních chlopní. Tím pomáhají pružnosti žilních stěn, bez níž dochází ke shromažďování krve v dolních končetinách, roste zde tlak a rozvíjí se křečové žíly zároveň s chronickou žilní nedostatečností.

Je pravda, že vytvořené varixy kompresí nezmizí. Lidem, u kterých se již projevily, punčochy křečové žíly nevyléčí. Pravidelné nošení kompresivních punčoch ale může významně zpomalit nebo i zastavit jejich zhoršování.

Kdy je nosit?

Kompresivní punčochy jsou vyrobeny tak, aby působily nejvyšším tlakem na oblast hlezna, směrem ke stehnům tlaku postupně ubývá.  Nosí hlavně během dne, v noci vleže to obvykle není nutné, ale existují indikace, kdy je žádoucí je nosit i na spaní. V této věci rozhodne vždy váš lékař.

Svůj smysl mají ve všech situacích, při kterých dochází k přetěžování žilního systému dolních končetin. Obecně se tyto situace označují pojmem „statická zátěž“, pod kterým je zahrnuto nejen dlouhé stání, ale i dlouhé sezení bez pohybu. Zabraňují otokům, pocitům těžkých nohou, bolestem a nočním křečím. Neocenitelné jsou i v těhotenství, kdy dochází k velkým otokům a bolestem nohou.

Jaké a na co vybrat?

Kromě podpůrných typů, vhodných do města či do společnosti (jejich funkci ani nepoznáte!) existují i ty, které se hodí k jednotlivým pohybovým aktivitám.

Komprese zlepšuje průtok krve a zvyšuje okysličení v tkáních, takže opět funguje jako prevence vzniku i zhoršování křečových žil.

Hodí se na běh v podobě podkolenek nebo návleků, nosit by se měly i na turistiku a nordic walking, oceníte je při cyklistice, basketbalu, volejbalu a inline bruslení a samozřejmě také při sjezdovém i běžeckém lyžování.   

Nosit by je měl každý, kdo chce urychlit a podpořit regeneraci po sportovním výkonu, zejména tam, kde dochází k přílišnému zatížení dolních končetin. Tyto výrobky také zvyšují výkonnost a minimalizují vibrace svalstva, takže brání poškození svalové hmoty při dlouhotrvající zátěži. Umožňují rychlejší odbourávání kyseliny mléčné a zároveň napomáhá k rychlejší regeneraci.

Zapomínat by se na kompresi nemělo také při cestování, zejména při delších cestách. Zkrátka – hodí se všem a za všech situací.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI