Ranka na noze se nehojí? Pozor, může to být signál cukrovky

Udělali jste si na holeni malou ranku či drobné poranění a pořád se nechce zahojit? Pozor na to, může se jednat o předzvěst cukrovky v podobě obávaného nehojícího se bércového vředu.

Špatné hojení a obtížná léčitelnost bércových vředů zčásti vyplývá ze skutečnosti, že mohou mít různou příčinu. Nejčastěji za jejich vznikem „vězí“ špatné zásobování kůže a jejího podkladů živinami, což způsobuje žilní nedostatečnost. Týká se až 60–85 % pacientů a je dědičná především v ženské linii, ale nevyhýbá se ani mužům.

Jak bércové vředy vznikají?

Bércovými vředy trpí častěji  pacienti s cukrovkou – ne nadarmo se mu říká diabetická noha. Trvale zvýšená hladina krevního cukru vede k poškození velkých cév a urychluje ukládání tukových částic ve stěně tepny (tzv. aterosklerózy). Tím v postižené oblasti dojde k zhoršení prokrvení a okysličení, takže se postupně může vytvořit bércový vřed. K jeho vzniku může dojít i následkem poškození nervových vláken, což se rovněž u cukrovky děje (tzv. neuropatie).

Bércové vředy jsou v podstatě otevřenou ránou. Nejenže bolí a v pozdější fázi také často páchnou, ale takové porušení kožní bariéry zároveň představuje bránu pro vstup dalších nebezpečných infekcí. Proto je při vzniku dlouhodobě se nehojící ranky na dolních končetinách vhodné navštívit co nejdříve lékaře, aby rozhodl o správném postupu léčby.

Stahovací punčochy pomáhají

Především je nutné zjistit, zda jde o důsledek cukrovky. Po potvrzení či vyloučení této diagnózy je na místě návštěva ordinace flebologa – žilního specialisty.

Základem léčby bércových vředů žilního původu je správně provedená kompresivní terapie pomocí obinadel či stahovacích podkolenek nebo punčoch. Zároveň  se uplatňuje terapie venofarmaky, která zrychlují hojení bércového vředu, posilují žilní stěnu, a tak se podílejí na předcházení recidiv. Obvykle jde dlouhodobou nebo spíše  celoživotní léčbu.

Jak zabránit vzniku vředu?

Do celkové léčby bércových vředů patří léky s protizánětlivým účinkem, v případě infekce antibiotika, léky proti bolesti a enzymatické preparáty. U vředů, vzniklých vlivem cukrovky, je velmi důležitá kompenzace diabetu a dodržování diabetické diety.

Bércové vředy nejsou dědičné, ale dědí se některé příčiny, které k jejich vzniku vedou – zejména již zmíněná žilní nedostatečnost. Celkově se počet jedinců s bércovými vředy stále zvyšuje – objevují se v čím dál nižších věkových kategoriích.

Mezi rizikové faktory bércových vředů totiž patří například sedavé zaměstnání nebo naopak dlouhé stání. Podepisují se rovněž špatné stravovací návyky a s nimi spojená obezita, která zároveň zvyšuje nebzpečí propuknutí cukrovky.. Větší riziko vzniku jmají rovněž kuřáci, neboť nikotin zužuje cévy a zhoršuje tak zásobování tkání. 

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI