Rekonvalescence po operaci: Aby se křečové žíly nevrátily

Život se nezastavil a pacienti i nyní v době koronavirové pandemie absolvují zákroky, které je zbaví křečových žil. Z hlediska ročního období je nyní ten nejlepší čas – všeobecně je nejlepší provádět veškeré operace v chladných měsících, a u křečových žil jde navíc o to, aby do jara byl člověk fit po zdravotní i estetické stránce.

Na začátku je vždy rozhodnutí. Váhat se zákrokem se nevyplatí, je třeba mít na paměti, že jakmile se křečové žíly jednou objeví, samy od sebe už nikdy nezmizí. Operace nezajistí pouze krásné nohy – především předchází rizikům, jako jsou záněty žil, bércový vřed, krvácení či embolie.  

Jak dlouho budete v nemocnici?  

Důležitá je však volba typu zákroku.  Při žádné metodě se postižené žíly nijak „nečistí“, podstatou všech druhů zákroků při křečových žilách je jejich odstranění, případně vyřazení z provozu, kdy tělo narušenou část samo vstřebá. Funkci  převezmou ostatní, nepostižené žíly.

Jediným výkonem, který hradí zdravotní pojišťovny, je klasická operace, při níž se žíla „vytáhne“ z končetiny. Provádí se obvykle na běžných odděleních nemocnic nebo i na odděleních jednodenní chirurgie. Vyžaduje delší rekonvalescenci, během níž někdy přetrvávají otoky nebo poruchy nervových spojení z důvodu poranění okolních tkání. 

Dále je možné zvolit z postupů, kdy se postižená žíla neodstraňuje, ale uzavře, a to například laserem, radiofrekvencí, působením mikrovln nebo lepením apod. Za ty je ovšem nutné si připlatit, výhodou je však kratší doba, než se pacient bude opět moci vrátit k plnému nasazení v rámci obvyklého životního stylu.

Proč nosit stahovací punčochy

Ale ať podstoupíte kterýkoliv z typů zákroku pro odstranění křečových žil, další postup je takřka shodný. V první řadě jde o nošení elastických punčoch nebo návleků, které už téměř úplně nahradily bandážování. Toto „rozvolnění“ ale neznamená, že by se komprese měla zcela pominout.

Je pravda, že na mnohých pracovištích se dozvíte, že jde pouze o otázku několika málo dní, ale jde spíš o chytrý marketing. Rozumnější je neponechat nic náhodě a kompresivní pomůcky používat, a to i jako prevenci. Problémy s křečovými žilami jsou totiž z velké zčásti podloženy genetickými dispozicemi. V místě zákroku by se sice při jeho správném provedení už znovu objevit neměly, ale vzhledem k vrozené náchylnosti k oslabení žilní stěny se na jiném místě samozřejmě objevit mohou.

Jak předejít opakování

Po zákroku byste se měli řídit opatřeními, které se pro svou účinnost doporučují už v počátcích onemocnění v rámci konzervativní léčby křečových žil. Vyhýbat byste se měli intenzivnímu slunění, horkým koupelím a pobytu v sauně.

Stahovací punčochy stále představují nejúčinnější způsob, jak zamezit vzniku nových varixů či zpomalit postup onemocnění.

Součástí předoperační i následné péče jsou dále venofarmaka – léky posilující žilní stěnu a zmírňující žilní zánět, které vám doporučí praktický lékař či žilní specialista. Důležité je přitom užívat je dlouhodobě a pravidelně.

Je také vhodné upravit životní styl, aby se křečové žíly po zákroku znovu nevracely a nezhoršovaly. Sem patří pravidelný pohyb a odpočinek se zvýšenou polohou nohou, v případě nadváhy snížení hmotnosti.

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI