S čím pomůže lymfatická masáž: od obezity přes alergie po hezčí pleť

Lymfa ovlivňuje náš imunitní systém tím, že odvádí toxické látky ven z těla. Porucha funkce lymfatické soustavy se může projevit mnoha způsoby, jako jsou křečové žíly, celulitida, otoky, obezita nebo akné, a kromě estetických projevů může mít i vážné zdravotní následky.

Tuto poruchu pomáhají odstranit speciální masáže, takzvané lymfodrenáže. Aktivují funkci lymfatického systému tak, aby správně odstraňoval z organismu zbytky látkové výměny z tkání a odváděl škodliviny (cizorodé látky a choroboplodné zárodky), jež do těla pronikají z vnějšího prostředí.

Komu prospěje lymfodrenáž

Lymfodrenáž se osvědčuje i v případech, o nichž se dosud příliš nemluvilo. Působí například jako prevence před vznikem křečových žil u lidí, kteří jsou vystaveni dlouhému stání nebo sezení. Prospějí také každému, kdo potřebuje fyzicky rychle zregenerovat po větší zátěži (námaha, sport, turistika), napomáhají lepšímu vstřebávání hematomů po chirurgickém zákroku. Někdy dokonce zmírňují alergické reakce.

Jsou rovněž prospěšné při léčbě obezity a formování postavy, proti únavě, bolestem hlavy, pocitům těžkých nohou i v boji s celulitidou. Dají se využít i pro zlepšení stavu pokožky, které se projeví na pleti v obličeji, ale třeba jako součást rekonvalescence po liposukci. V tomto případě se doporučuje docházet na ně 2x týdně po dobu aspoň jednoho měsíc, ideální je série deseti ošetření.

Pomoc po operacích

Tento druh masáží, ať už podle potřeby v ruční nebo v přístrojové podobě, se osvědčuje rovněž po infekčních onemocněních a úrazech. Nejčastěji ale jejích působení využívají pacienti po operacích a dalších typech onkologické léčby, která často vede k odstranění lymfatických uzlin.

Tady jejich účinek zamezuje vzniku specifického otoku, takzvaného lymfedému, který v důsledku vede omezení či potlačení hybnosti končetiny a dokonce k její deformitě (elefantiáza). Postižené místo je navíc ve zvýšené míře náchylné k infekci, erysipelu (růži) a dalším bakteriálním zánětům i plísňovým onemocněním.

Lymfodrenáž jen u odborníka

Pacienti po onkologické léčbě jsou vždy nasměrováni do specializovaných pracovišť, kde je zaručena správná péče. Problémy však mohou vzniknout u jedinců, kteří vyhledají pomoc sami. Lymfodrenáž by totiž měl provádět výhradně certifikovaný odborníka.

Ten je většinou zkombinuje s celkovým lymfoterapeutickým ošetřením, kdy se využívá tzv. komplexní dekongestivní terapie. Zahrnuje drenáž, masáž, používání návleků a bandáží. Léčbu mnohdy doplňuje nasazení venofarmak, která podporují cirkulaci. Trvalé vyléčení sice nezajistí, ale dokáže udržet dobrou funkci lymfatického systému, a pacientovi výrazně zlepší kvalitu života. Většinou proto musí být trvalá.

Ruční nebo přístrojová?

Přístrojová lymfodrenáž je lehká masáž, která zlepšuje tok lymfy, a tím zrychluje metabolismus. Svalovou pumpu zde nahrazuje postupující tlaková vlna.

Ruční lymfomasáž je nenahraditelná technika.  Provádět ji může jen certifikovaný terapeut, který ví jakým hmatem „otevřít“ mízní uzliny (v tříslech, v podpaží, nad klíční kostí), aby se lymfa nikde nehromadila a volně odtékala.

Správná lymfodrenáž vede ke zlepšení metabolismu, detoxikuje tkáně a urychluje látkovou výměnu. Pokud je provedena nesprávně, má nejenže nulové výsledky, ale v horším případě může dokonce vést i k nevratnému poškození.

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI