S detoxem pomohou i punčochy. Ale jen s tím skutečným

Touto dobou se v médiích pravidelně začínaí objevovat recepty na „zaručený předjarní detox organismu“. Obvykle zahrnují restrikci jídelníčku a jeho nahrazení alespoň z části ovocnými, bylinkovými či zeleninovými šťávami, výluhy a čaji. Nezkoušejte to.

Samozřejmě, v rozumné míře nápoje tohoto druhu tělu prospět mohou. Vlastně by mělo jít o zdravější životní styl, k němuž dodáme „přidanou hodnotu“ v podobě konkrétních potravin. Pokud ale mají nahradit jídlo (navíc v době sezónních infekcí a oslabené imunity po zimě), vyvolají nejspíš průjem. S očistou a detoxem však počítat nelze. Na to má lidské tělo jiné mechanismy.

Tělo se detoxikuje samo

Základní „čističkou“ jsou pro člověka ledviny a játra. Detoxikační činnost jater se týká nejen jedovatých látek, které se do těla dostaly potravou, kůží, vdechováním, ale i toxinů, které vznikají přímo v těle při metabolických procesech. Například při zpracování bílkovin je třeba odbouraný dusík odvést do močoviny.

Játra přeměňují pomocí chemických reakcí tyto škodlivé toxické látky do ve vodě rozpustné formy, takže mohou být vyloučené. Na řadu tak přichází ledviny jako další detoxikační orgán. Nesmyslem je ovšem představa, že by se tyto toxické látky mohly v játrech či ledvinách hromadit. Tělo se jich zbavuje průběžně samo.

Dalším systémem, který zbavuje tělo škodlivin, je lymfatická soustava, o jejíž existenci mnoho lidí vůbec ani neví.

Základ i pro hubnutí

Tvoří ji síť cév, která odvádí z tkání odpadní produkty metabolismu, vodu, ionty a bílkoviny, ale také cizorodé látky a choroboplodné zárodky. Mízními cévami, které sousedí s krevním řečištěm, proudí bezbarvá tekutina - lymfa neboli míza proudící. Právě do ní je pak odváděn z buněk i krve odpad, kterého se tělo potřebuje zbavit. Když lymfa dobře funguje, tedy koluje, jak má, prochází tělo pravidelně jakousi očistou v oblasti uzlin, což je důležité nejen pro základní fungování těla, ale také imunitní systém, hubnutí (míza totiž odvádí z těla i tuky), cirkulaci krve a prokrvení pokožky a mnoho dalších procesů.

V mízních uzlinách se koncentruje větší množství lymfocytů a makrofágů, které likvidují potenciálně škodlivé buňky a látky a vyčištěnou lymfu vracejí zpátky oběhu.

V určitých situacích, například po operaci, po úraze, po radioterapii nebo při určitých onemocněních se může stát, že lymfatický systém funguje špatně. Pomoci pak mohou speciální masáže – lymfodrenáže. Vyškolený terapeut nebo masér určitými hmaty a cviky odstraní bloky, které odtoku lymfy brání. Jde tedy o jedinou metodu, která detoxikaci organismu skutečně umožní.

Pomohou i stahovací punčochy

Lymfu a její očistnou funkci pomáhá rozproudit také správné hluboké dýchání a zejména pohyb. Velké kosterní svaly svým natahováním a smršťováním masírují lymfatické cévy.

Pokud se tok mízy zpomalil nebo zastavil, dojde k poškození chlopní a výstelky lymfatických cév. Tím se zvýší jejich propustnost a odpadní látky prosakuji do okolních tkání. Protože lymfatický systém nemá vlastní „motor“, jako je srdce v případě krevního oběhu, velkými pomocníky proti těmto potížím jsou komprese a bandážování. Kromě kompresních pomůcek, které vám doporučí lékař nebo ve zdravotnických potřebách či lékárně, můžete využít i účinku stahovacího punčochového zboží. Nejlepší je však myslet na to, aby se do organismu dostaloškolivin co nejméně, a pokud možno každý den podporovat samočisticí schopnost těla.   

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI