Sauna při křečových žilách: Kdy ano, kdy ne

Sauně holduje mnoho lidí, mnozí ji mají přímo doma či na chalupě, takže ji mohou využívat i bez ohledu na právě platná opatření. Tím spíš, že je doporučováno jako součást zdravého životního stylu. Pokud však trpíte na křečové žíly, bude lepší si tuto aktivitu odpustit. Proč? 

Při správně prováděném saunování organizmus vyplavuje škodlivé látky, zmírňují se bolesti kloubů a svalů, posiluje se imunita. Často se hovoří také o zlepšování spánku či chronických zánětů, ale díky vyplaveným endorfinům také nálady. To všechno lidskému tělu i psychice prospívá zejména v současné době – jak vzhledem k sezónním infekcím (nachlazení, chřipky), tak i vzhledem k epidemii koronaviru.

Vysoké teploty škodí

Je dokázáno, že problémy s křečovými žilami se se zhoršují v letních měsících – a ostatně působením jakéhokoliv horka. Vlivem vysokých teplot totiž dochází k rozšíření žil, jejich stěny se napínají, a ochabuje funkce chlopní, které za normálních okolností odvádějí krev zpátky směrem k srdci. Část krve zůstává nehybná v dolních částech žil, které tak postupně roztahuje.

Tyto ztluštělé žíly pak vyvstávají na pokožce zprvu jako drobné metličkové varixy, později jako nevzhledné vystouplé zkroucené provazce. Zároveň se zvyšuje tendence k vytvoření zánětu žil, zejména při nedostatečném přísunu tekutin. Tyto potíže samozřejmě vyvolává také horko v sauně.

Co naopak pomáhá?

Pro pacienty s žilním onemocněním tak sauna nepředstavuje prospěšnou aktivitu, která by mohla problém zmírnit. Je tomu naopak. Zato dosud nic nepřekonalo nejstarší a nejúčinnější metodu, jíž je komprese. Nošení stahovacích punčoch či kompresivních návleků je stále prokazatelně nejlepším režimovým opatřením. Medicína má v současné době rovněž k dispozici speciální léky, tzv. venofarmaka, která posilují žilní stěnu a zlepšením její pružnosti napomáhají omezit projevy chronické žilní nedostatečnosti, jako jsou bolesti, křeče, brnění a otoky, ale částečně i viditelnost křečových žil.

Porada s odborníkem se vždy vyplatí

Lidem s křečovými žilami lékaři nedoporučují především finskou saunu, která je považována za zvlášť zátěžovou (teplota v ní dosahuje až 95 °C). Vhodná není ani parní sauna kvůli vysoké vlhkosti (může být až 100 %).  Nemocné žíly, které mají oslabenou a málo pružnou stěnu, při střídavém prohřátí a ochlazení, však nezvládají tak rychle reagovat. Nebezpečí vzniká zejména při akutních zánětech žil s tvorbou trombóz. Z obdobných důvodů není při onemocnění křečovými žilami považována za vhodnou ani vířivka.  

Šetrnější je infrasauna, kde se tkáně jen prohřívají zhruba na teplotu  45 a 60 °C. Při mírném postižení žilního systému, dostatečně ošetřeném a bez většího výskytu varixů, je tedy po poradě s lékařem možné infrasaunu použít.

Konzultace v ordinaci se rozhodně vyplatí. Jen odborník dokáže správně posoudit, jaký je rozsah i závažnost chronické žilní nedostatečnosti, jakou podstupujete léčbu a co je tedy právě pro váš případ vhodné. A také proto, že pokud dojde na medikamenty, ty na lékařský předpis vykazují mnohem vyšší efekt, než volně prodejná venofarmaka.

 

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI