Sex a intimní onemocnění: Tabu mezi partnery

Věděli jste, že každou pátou ženu trápí bakteriální vaginóza? Že je sex častou příčinou problémů s močovými cestami a jejich zánětu? A že konkrétní sexuální praktiky, jako je např. anální sex, nemají vliv na rozvoj hemoroidálního onemocnění? Jinými slovy, řekne-li se intimní onemocnění, nemusí se jednat jen o „klasické“ nemoci jako je syfilis, chlamydie, HPV, kapavka anebo HIV.

Nejčastější infekce je bakteriální vaginóza
Toto onemocnění se řadí mezi nejčastější gynekologické onemocnění žen a za jejím vznikem stojí narušení přirozené poševní rovnováhy. Dochází tak ke zvýšení hladiny pH a přemnožení tzv. špatných bakterií způsobujících zánět. Důvodem může být užívání antibiotik, dlouhý pobyt ve zpoceném a mokrém oblečení (plavky), přemíra užívání prostředků na intimní hygienu, anebo nechráněný sex s nestálým partnerem. Jedním z nejčastějších příznaků této bakteriální infekce je zápach, často popisovaný jako „rybí“, a našedlý výtok. Léčba vaginózy probíhá za pomoci cílených antibiotik nebo přípravků obnovujících přirozenou vnitřní mikroflóru.

Hemoroidální onemocnění ubírá na sexuálním prožitku
Někteří lidé považují anální sex za účinné preventivní opatření proti hemoroidálnímu onemocnění. Pravdou je, že není nijak dokázáno, že by jakákoliv sexuální praktika nějakým způsobem rozšíření hemoroidů ovlivňovala. Na vznik a rozvoj onemocnění má negativní vliv nevhodná strava a nedostatek pohybu více než sexuální praktiky. Faktem však zůstává, že v případě, kdy již hemoroidálním onemocněním trpíte a pociťujete příznaky, dochází při sexu k výraznému nepohodlí.

Příznaky nemoci zmírníte kombinací stravy bohaté na vlákninu a dostatečným příjmem tekutin. Používáním mastí nebo čípků a léků na zpevnění žilní stěny v hemoroidálních pletencích zastavíte probíhající zánět. Vhodná venofarmaka vám může doporučit a případně předepsat lékař.

Zánět močových cest postihuje desetkrát častěji ženy
Je pravděpodobnější, že anální styk spíše zapříčiní zánět močových cest přenosem bakterií z konečníku do vaginy i do močového ústrojí. Jsou to často právě záněty močového měchýře, které vedou ženy k odmítání pohlavního styku a k sexuální abstinenci. Paradoxem je, že právě nedostatečná hygiena po sexu stojí velice často na začátku našich problémů s močovými cestami a jejich zánětem.
V případě zánětu močových cest je třeba nasadit cílená antibiotika, dodržovat pitný režim a alespoň po dobu léčby vynechat sexuální aktivitu.

5 zásad prevence intimních obtíží

1. Voda místo ubrousků
Vždy je lepší upřednostnit teplou vodu před intimními ubrousky, které mohou pokožku vysušovat a zhoršovat projevy hemoroidálního onemocnění.

2. Nesedejte na studenou zem
Při pobytu ve studeném a vlhkém prostředí dochází ke stažení žilek. Proudění krve se naruší a začnou se uvolňovat látky podporující vznik zánětu žilní stěny. Rizikem je také zánět močových cest.

3. Kupte si kvalitní prádlo
Je velmi důležité udržet intimní oblast stále v suchu. Pokud je spodní prádlo z neprodyšných, syntetických materiálů, sliznice se lehce zapaří. Tím vznikne prostředí vhodné pro množení kvasinek.

4. Vybavte si lékárničku
V lékárničce by neměly chybět rektální mast a čípky kvůli zhoršení hemoroidálního onemocnění, antimykotická mast určená pro intimní oblast a prostředky na okyselení moči působící proti zánětu močového měchýře (vitamin C, brusinky).

5. Nejste v tom sami
Ať už se vás týká jakékoli onemocnění v intimní oblasti, nejste jediní. Lékaři se s nimi setkávají častěji, než si možná myslíte. Proto neodkládejte návštěvu praktického lékaře nebo specialisty (v případě hemoroidálního onemocnění je vhodná návštěva proktologa) a poraďte se s ním hned při prvních příznacích.

Sex a intimní onemocnění: Tabu mezi partnery

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI