Správné hojení je věda: Co ho usnadní a urychlí?

Ať je rána malá nebo velká, každý pacient si přeje, aby se zahojila co nejdříve, a pokud možno bez stop. Jak se dá hojení urychlit a zároveň zajistit, aby následky byly co možná nejméně viditelné?

Proces hojení vyžaduje velkou regenerační schopnost organismu. S věkem se tato schopnost snižuje, negativní vliv má také obezita, stres a přítomnost dalších nemoci, především cukrovky. Tato regenerační a hojivá schopnost závisí na mnoha vnějších i vnitřních faktorech, a dá se také zčásti ovlivnit.

Základem hojení je odborné ošetření

Hodně samozřejmě záleží na samotném ošetření rány. Dnes už se i u těch malých jednoznačně používají prostředky mokrého (vlhkého) hojení. U větších ran, například po operaci, to platí dvojnásob.

Tento druh krytí rány funguje na principu vytvoření optimálně vlhkého prostředí v ráně, které kopíruje přirozený stav organismu. Zároveň spolehlivě brání výskytu alergií a podráždění okolní kůže. Vlhké hojení přináší efekt zejména při léčbě chronických ran, kam patří rozsáhlé popáleniny, rány a jizvy po operaci nebo po ozařování, proleženiny, diabetická noha či bércové vředy. Jde nejčastěji o hydrogely nebo přípravky na bázi kyseliny hyaluronové.

Proces hojení chce bílkoviny

K vnitřním faktorům, ovlivňujícím zacelení ran patří například stav výživy. Podstatný je zvýšený přísun bílkovin, zejména jako „stavební materiál“ pro vytváření nové tkáně.

Mezi nejčastější důvody poruchy hojení rány patří nedostatečné prokrvení tkáně. Viníkem mohou být cévní choroby (chronická žilní nedostatečnost, ateroskleróza) nebo také snížená funkce lymfatického systému. Správné prokrvení totiž zajistí dostatek kyslíku ve tkáních, který umožňuje syntézu kolagenu – a ten je základní hmotou pro tvorbu pojiva v těle.

Komplexní péče se vyplatí

Rány všeho druhu obvykle doprovází otok, podlitiny a krevní výrony, které zpomalují hojení a jsou zároveň jednou z příčin bolesti. Problémem se mohou stát komplikace v podobě bakteriální infekce. Všechny tyto faktory příznivě ovlivňuje podpůrná léčba enzymovými léky. Enzymy figurují v chemických reakcích organismu, jako přenašeče jiných důležitých látek, pro fungování imunitního systému, a zejména jako „materiál“ pro vytváření nové tkáně. Zajišťují tak i zvýšené prokrvení, a podporují tak účinek léků na chronickou žilní nedostetečnost.

Tyto enzymové léky, z nichž je nejznámější Wobenzym, urychlují vstřebávání otoků, výronů a podlitin, a k tomu výrazně snižují bolestivost. Podporují také organismus v boji proti komplikacím, jako je hnisání, infekce a nadměrné jizvení (granulace), která může zásadně ovlivnit výsledek zhojení. Konečný vzhled postiženého místa není jen estetickou záležitostí, ale může ovlivňovat funkčnost a hybnost.

Nejlepší výsledky přináší komplexní přístup k hojení. To platí dvojnásob při léčbě chronických ran.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI