Stahovací punčochy pro zdraví i pro krásu

Kompresivní punčochy prokazatelně zlepšují stav křečových žil, zmenšují otoky a bolestivost. Punčochy a jejich správné nošení zajišťuje až 60-70% celkové péče, takže v léčbě žilních onemocnění plní hlavní úlohu. Léky na „žíly” jsou doplňkovou léčbou k punčochám, a nikoliv naopak.

Pokud s jejich používáním váháte, právě nadcházející podzimní a zimní měsíce jsou nejvhodnějším obdobím, kdy s nimi začít. V barevném provedení, které maskuje silnější materiál, se z nich stanou trendy módní kousky. Pokud nemáte v oblibě punčochy, můžete volit punčochové kalhoty nebo naopak jen podkolenky.

Odstraní bolest, brání komplikacím

Pravidelné nošení výrobků s kompresivním účinkem může významně zpomalit nebo i zastavit jejich zhoršování stavu křečových žil. Čím to je? Jejich působení do určité míry vyrovnává vliv gravitace a zejména podporuje funkci žilních chlopní, jejichž úkolem je zajišťovat správný odtok krve směrem k srdci. Zabraňují otokům, pocitům těžkých nohou, bolestem a nočním křečím. Neocenitelné jsou pro sportovce i v těhotenství, kdy dochází k velkým otokům a bolestem nohou.

Kompresivní punčochy, podkolenky a punčocháče podporují pružnost žilních stěn, bez níž v dolních končetinách dochází ke shromažďování krve. Tím se v žilách zvyšuje tlak a rozvíjí se křečové žíly. Tomuto jevu se říká městnání krve, a od toho pochází také název „městky“, starší výraz pro křečové žíly. K snížení tohoto tlaku je zapotřebí konstantní protitlak – a to je právě úlohou uvedených výrobků. Komprese zároveň zlepšuje průtok krve a zvyšuje okysličení v tkáních.

Která třída je pro vás vhodná?

Kompresivní punčochy jsou vyrobeny tak, aby působily nejvyšším tlakem na oblast nad kotníkem, směrem ke stehnům tlaku postupně ubývá. Všechny stahovací výrobky nemají stejný tlak, jeho výše závisí na tzv. třídě komprese. Velikost tlaku těchto punčoch částečně stoupá s počtem tzv. DEN jednotek, kdy zkratka DEN značí sílu vlákna a kompresní účinnost. Kromě barvy, případně vzoru a velikosti punčochy, která se musí stanovit individuálně podle obvodu končetiny, bude pro výběr rozhodující právě požadovaná úroveň tlaku.

Podpůrné punčochy I. třídy komprese (s nízkým tlakem) jsou volně prodejné a nejsou na předpis. Až 90 % kompresních punčochových výrobků spadá do II. třídy elastické komprese, které jsou rovněž volně prodejné. Předepsat je však může i praktický lékař, přes pojišťovnu máte nárok na 1 pár punčoch každý půlrok, to však platí jen pro základní řady. Pro pokročilejší fáze chronických žilních onemocnění jsou určeny kompresivní výrobky III. a IV. třídy. Předpis elastických punčochových kalhot musí schválit revizní lékař pojišťovny.

Působí i jako prevence

Křečové žíly jsou dědičné až z 80 procent, se zvyšujícím se věkem procento jejich výskytu v populaci roste. Proto je pravděpodobné, že se s tímto problémem budete někdy v životě potýkat i vy, i když třeba ještě žádné křečové žíly na sobě nepozorujete, ale například pociťujete neurčitý tlak, pobolívání nebo otoky na sklonku dne.

Z tohoto úhlu pohledu není nic divného na radě běžně nosit stahovací punčochové zboží i jako prevenci, která může ušetřit spousty pozdějších problémů. Pokud je správně nosíte, zabraňují rozvoji nových projevů onemocnění křečovými žilami, případnému vzniku hluboké žilní trombózy i možným dalším komplikacím.

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI