Svědění pozadí v popředí

Svědivé místo na těle stačí poškrábat, a je to. Pokud ale svědí intimní partie, je to jiné. Sahat si na ně na veřejnosti totiž není společensky přípustné. Takovým místem je například jemná a citlivá pokožka kolem konečníku. Tato oblast je náchylná na vznik vyrážek a ekzémů z různých příčin.

Častou příčinou ekzému kolem konečníku je zapaření oblasti kvůli nevhodnému spodnímu prádlu nebo kvůli tomu, že dlouho zůstáváte v mokrém či zpoceném prádle. Typické je kromě zarudnutí také pálení a svědění, kdy se ranky, prasklinky nebo rozškrábaná kůže hojí. Pokud nebudete situaci řešit, z akutního ekzému se může stát chronický a projevy se budou při každém pohybu i vyprazdňování zbytečně stupňovat. Ekzém může být také jeden z vedlejších jevů při hemoroidálním onemocnění.

Na akutní problémy jsou masti z lékárny
Na akutní problémy s ekzémy jsou nejlepší přípravky z lékárny. Vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, podporují hojení a pečují o zanícenou a svědivou pokožku. Lokální léčba v podobě mastí a čípků má zklidňující efekt. Zabraňuje dalším traumatům a ochraňuje sliznici před poškozením při dalším vyprazdňování. Pro mast dojděte raději do lékárny, domácky připravené výrobky a různé odvary z bylinek nejsou spolehlivé a nemají ověřený účinek. Některé bylinky jsou navíc silné alergeny a okolí konečníku mohou ještě více podráždit.

Jde o hemoroidy? Navštivte lékaře
Pokud je ekzém vedlejším jevem hemoroidálního onemocnění, je vhodné k tomu navštívit i praktického lékaře. Může vám předepsat venofarmaka, léky na zesílení žilní stěny a zmírnění zánětu. Hemoroidální pleteně jsou žíly a léky na jejich zpevnění výrazně zabraňují tomu, aby se tyto pleteně zvětšovaly a způsobovaly vznik hemoroidálního onemocnění. Tyto léky řeší podstatu onemocnění, a proto je jejich efekt dlouhodobější.

Bolestivé řitní trhliny
Příčinou, proč cítíte pálení, svědění a řezání, mohou být kromě ekzému i řitní trhliny. Nepříjemná záležitost začíná náhle jako ostrá, řezavá bolest při návštěvě toalety a bezprostředně po ní. S dalším sezením na míse se vše vrací, protože sotva se trhlinka stihne zahojit, už dostává nový nápor. Nekonečná situace se opakuje, stupňuje a často dojde do stavu, kdy návštěvu toalety oddalujete, protože víte, co vás tam čeká. Stres a napětí spojené s vidinou bolestivého vyprazdňování to celé zhoršuje.

Více pohybu a vlákniny
Hlavní příčina vzniku řitních trhlin i zbytnělých hemoroidů je v tuhé stolicí. Tlakem při vyprazdňování se mechanicky poškodí oblast kolem konečníku. Také se tím vytlačují hemoroidy ven. Pravděpodobnost potíží snížíte trvalou změnou, to znamená dlouhodobým pestrým jídelníčkem bohatým na vlákninu (ovoce, zelenina, celozrnné pečivo) a dostatkem pohybu.

Rady, jak pečovat o konečník

  • Intimní oblasti myjte důsledně, ale zase v rozumné míře
  • Využívejte sprchu nebo bidet po návštěvě toalety
  • Používejte mýdlo na intimní hygienu, nikoli běžné, které vysušuje  
  • Používejte jemný toaletní papír
  • Noste vhodné spodní prádlo – střih, prodyšný materiál
  • Nezůstávejte dlouho v mokrém nebo propoceném spodním prádle
Svědění pozadí v popředí

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI