Těhotenství a hemoroidy: Jak se o sebe starat?

S otékáním nohou se v těhotenství tak nějak vlastně počítá.  Příčina spočívá v problémech se žílami, proto nejsou neobvyklé ani metličky a křečové žíly. Méně už se ale ví, že z prakticky stejných příčin mohou vzniknout i hemoroidy, které dokážou potrápit ještě dlouho po porodu. Co doporučují odborníci?

Celé ženské tělo v těhotenství zažívá veliký nápor. Jak roste děloha, tlačí na celou pánevní oblast, tedy na močový měchýř a na konečník. Kolem něj se nachází hemoroidy, což jsou cévní pletence, které ho s nervovými a elastickými vlákny drží uzavřený.

Jsou to hemoroidy?

Důvodem vzniku hemoroidů v průběhu těhotenství může být plod, který vyvíjí trvalý tlak na hemoroidální pleteně v konečníku. Tím se zhoršuje žilní návrat, krev v pleteních městná a dochází ke vzniku hemoroidálního onemocnění a jeho komplikací. Dále může být viníkem výskyt většího množství krve v těle těhotné ženy. Působením zvětšující se dělohy na konečník a velkých žil v oblasti pánve se tok ale zpomaluje, díky čemuž se rozšiřují drobné žíly v okolí konečníku.

Důvodem vzniku hemoroidů může být též samotný porod, kdy velká námaha při k aktivnímu tlačení a tím ke zvyšování nitrobřišního tlaku vede k nadměrnému tlaku na oblast konečníku.

Při zvýšeném náporu na pánev se hemoroidální pletence rozšiřují a nepříjemné se může stát i obyčejné sezení. K dalším projevům hemoroidů patří krev, která se objeví ve stolici, svědění kolem konečníku či bulka, která se v této oblasti objeví a velmi bolí.

Které léky opravdu pomohou?

„Pánev je vlastně nálevka. Je to soubor svalů a jejím obsahem jsou střevo, sliznice, žíly a cévy. Mladé maminky mají elastické tkáně a po porodu se vrátí vše na své místo. Věkem ale elasticita pánve a konečníku klesá,“ vysvětluje MUDr. Soňa Hořínková, proktoložka z Nemocnice TGM Hodonín. Čím je rodička starší, tím se tkáně stahují zpět pomaleji a pravděpodobnost potíží s hemoroidy před porodem i po něm je vyšší.

Právě kvůli žilnímu původu hemoroidů v těhotenství mohou pomoci speciální léčiva. Venofarmaka posilují žilní stěnu a jejich užívání by měl doporučit a případně předepsat lékař, stejně jako může poradit s dalšími opatřeními. Tyto medikamenty je vhodné doplnit lokální léčbou čípky a mastí (s aplikátorem) běžně dostupnými v lékárně nebo e-lékárně. Rektální čípky a masti zmírní příznaky, podpoří léčbu hemoroidálního onemocnění. Některé také snižují riziko vzniku řitních trhlin, často způsobených důsledkem obvyklé těhotenské zácpy. Používání některých přípravků však může doporučit jen lékař po důkladném zvážení konkrétní situace.

Na co si dát pozor?

Proto je nutná pravidelná a přiměřená fyzická aktivita ruku v ruce s vyváženým jídelníčkem. Vláknina změkčuje stolici a tím snáze odchází z našeho těla, pohyb je pak důležitý k udržení napětí ve svalech, které obklopují žíly a podporují pohyb stolice uvnitř střev. Například lněné semínko nejen zvětšuje objem stolice a dobře tak napomáhá k jejímu odchodu, ale také jeho olej zvláčňuje sliznici. Vlákninu samozřejmě můžete získat i prostřednictvím ovoce (například citrusů), zeleniny a luštěnin. Velmi důležité je i správné dýchání při vyprazdňování, a také dostatek tekutin.

Pokud potíže s hemoroidy neustupují ani po šestinedělí, doporučuje se nejlépe kolem tří měsíců po porodu absolvovat odborné vyšetření na proktologii a podle nálezu pak plánovat t další řešení.

Více informací k hemoroidálnímu onemocnění najdete na www.konectabu.cz

 

 

 

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI