Trápí vás hemoroidy? Toto můžete očekávat u lékaře

Potíže spojené s hemoroidy jsou natolik intimní záležitost, že je velice obtížné o nich před kýmkoliv mluvit. Mnoho lidí proto otálí a řešení odkládá, co to jde. Průzkumy říkají, že průměrný čas, než se člověk trpící na hemoroidální onemocnění odhodlá navštívit lékaře, je tak rok a půl. Mnohdy ho k tomu dožene až krvácení z konečníku, respektive strach z toho, co by to mohlo být.

Případné obavy ze samotného vyšetření jsou často zanedbatelné v porovnání se studem, který člověk pociťuje, když musí téma před lékařem otevřít. Je přirozené, že pokud chodíte k lékaři pravidelně s vysokým tlakem, je těžké najednou začít mluvit o potížích s hemoroidy. Doktoři už ale vyslechli různé zdravotní potíže a příběhy. Hemoroidálním onemocněním trpí v životě každý druhý člověk. Nejde tedy o žádnou vzácnou chorobu, kterou byste museli složitě popisovat.

Zahoďte stud
Přesto, pokud vás trápí stud, můžete se objednat rovnou do proktologické ambulance. Proktologie je obor zabývající se poruchami a onemocněním konečníku, proto není nutné tolik vysvětlovat, jaká část těla vám dělá starosti. Místní zdravotnický personál je také vnímavější k pocitům pacientů, protože k nim chodí jen lidé s tímto neduhem.

Vyšetření konečníku není bolestivé
V proktologických ambulancích se nezačíná ihned pro někoho dehonestujícím vyšetřením „na čtyřech“, ale rozhovorem s lékařem. Vhodně položenými otázkami zjistí, jaké máte příznaky, jak dlouho potíže trvají, zda se opakují a podobně. Bude tak vědět, jestli vás oblast konečníku pálí, řeže, krvácí, aniž byste museli tolik mluvit. Teprve potom následuje vyšetření konečníku. Cílem je zjistit, jak vypadá oblast řitního otvoru zvenku i zevnitř, zda není přítomna trhlina, polyp, zánět nebo dokonce nádor. To se provádí opatrným zasunutím prstu v lubrikovaných rukavicích. K prohlédnutí celé oblasti řitního kanálu následuje anoskopie, při které se zavádí tubus s osvětlením. Při vyšetření by měl lékař stále popisovat, co se bude dít, kdy to zastudí, zatlačí apod. Pokud se tak neděje, neváhejte se kdykoliv zeptat.

Ambulantní zákroky nebolí
Většina vyšetření končí nanejvýš debatou o ambulantním zákroku, který se provádí na hemoroidálních pleteních v místě, kde nejsou nervová zakončení k vnímání bolesti. Není tedy třeba ani lokální anestezie. Ambulantní léčba není bolestivá, pouze nepříjemná. U někoho není nakonec potřeba žádný zákrok, protože má nevýznamný nález nebo jde o jednorázovou ataku. Jen malé procento pacientů vyslechne od lékaře doporučení, že by potřebovali zákrok v celkové anestezii.

Trápí vás hemoroidy? Toto můžete očekávat u lékaře

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI