Trápí vás otoky a křečové žíly? Kdy masti (ne)pomohou

Chronickým žilním onemocněním trpí každý třetí člověk mezi 18 a 40 lety. Ve věku mezi 41 až 60 lety je to dokonce téměř každý druhý. Bohužel se jej nelze trvale zbavit, proto pozorujte projevy a včas s lékařem nastavte léčbu, která progres zpomalí. Jak pomáhají při řešení masti z lékárny a kdy je naopak lepší vyrazit k lékaři?

Chronické žilní onemocnění provází řada projevů. Pacienti nejčastěji uvádějí bolesti nohou, únava nohou, pocit těžkých nohou a otoky. Výjimkou nejsou ani noční křeče. Právě některé projevy jsou důvodem, proč řada lidí místo k lékaři zajde do lékárny, protože to je rychlejší. Zejména v teplých měsících, kdy jsou projevy žilního onemocnění intenzivnější a jakékoliv okamžitě dostupné řešení je vítané.

Masti nabízí obvykle úlevu, ne řešení
Masti proti otokům a křečovým žilám zpravidla přinesou krátkodobou úlevu, proto není špatné zajít si pro ně do lékárny a mít je po ruce. Úleva od nepříjemných symptomů ale není to samé jako léčba. Až na pár světlých výjimek masti navodí pouze dojem úlevy. Nenabídnou uspokojivou odpověď na otázku, jak zpomalit progresi žilního onemocnění.

Zpevněte si žilní stěny
Daleko lepší je dodržování preventivních opatření, a hlavně návštěva lékaře. Každý, kdo pociťuje nějaké projevy žilního onemocnění častěji, by měl zajít k praktickému lékaři nebo k cévnímu chirurgovi, angiologovi nebo dermatologovi. Lékař vám totiž může doporučit a předepsat léky na zpevnění žilní stěny, díky nimž stěna odolá tlaku nahromaděné krve a neroztáhne se tak lehce. Síla, respektive slabost žilních stěn je daná geneticky, proto pokud mají oba rodiče slabé žilní stěny, je pravděpodobnost vzniku chronického žilního onemocnění u potomka téměř jistá. U jednoho rodiče je pravděpodobnost daleko menší a nemoc může mít pomalejší progres. Obecně se ale dá říci, že genetika ovlivňuje vznik onemocnění v průměru z 57 %. Zbytek je otázka životního stylu, který buď podporuje návrat krve do srdce, aby se nehromadila v žilách dolních končetin, nebo ne.

Co podpoří návrat žilní krve do srdce?
  • neseďte ani nestůjte dlouho na jednom místě
  • pravidelně se hýbejte
  • zkuste žilní gymnastiku
  • zvedejte nohy na měkkou podložku
  • sprchujte si nohy střídavě teplou a studenou vodou
  • dopřávat si masáže nohou
  • nenoste celý den vysoké podpatky
  • nenoste úzké boty a těsné oblečení
  • noste naopak podpůrné kompresní punčochy nebo podkolenky

 

Trápí vás otoky a křečové žíly? Kdy masti (ne)pomohou

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI