Trápí vás otoky nohou a křečové žíly? Se saunami opatrně

Sauna se těší oblibě u mnoha lidí. Přisuzuje se jí pozitivní vliv na imunitu, pomoc s regenerací svalů, odbourávání stresu a navození příjemné únavy. Jenže pokud vás trápí metličky, křečové žíly nebo oteklé nohy, trpíte žilním onemocněním a sauna nebo teplé vířivky pro vás nemusí být vždy prospěšné.

Při pobytu ve vysokých teplotách, které jsou pro saunování typické, dochází k přirozenému rozšíření žil. Lidé s chronickým žilním onemocněním mají ale žíly rozšířené běžně vlivem této nemoci, aniž by byli v horkém prostředí.

Co se děje s žílou v horku?
Příčinou chronického žilního onemocnění je totiž slabost žilních stěn a rozdíl mezi tlakem krve přicházející tepnami od srdce a tlakem krve vracející se žilami zase k srdci. Pumpnutí srdce je samozřejmě daleko silnější než kmitání žilních chlopní, jejichž prací je krev zase vracet. Pokud návrat krve nepodpoříte (např. chůzí), stane se přítok rychlejší než odtok, část krve se začne v žilách hromadit a tlačit na žilní stěny. Geneticky slabé žilní stěny povolí a trvale se roztáhnou. Chlopně, které k sobě ve zdravé žíle doléhají, budou najednou tak daleko od sebe, že se problém se špatným odtokem ještě umocní. Krev se bude více a více hromadit v žilách dolních končetin a dále je roztahovat.

Pokud přijde člověk s chronickým žilním onemocněním do místností, kde je teplota i 90 °C, žíly se vlivem extrémního horka roztáhnou ještě více, než již jsou. Právě to je důvod, proč by se lidé, kteří trpí na otoky nohou, bolesti a křeče, mají na nohou viditelné metličky nebo i křečové žíly, měli mít před saunami na pozoru. Vhodné pro ně nejsou ani horké koupele.

Křečové žíly v extrémech trpí
Mohlo by se zdát, že jak horko roztahuje žíly, chlad je zase stahuje. Je to pravda. Režimová opatření doporučují lidem s chronickou žilní nemoci sprchovat si nohy proudem studenější vody na podporu cirkulace. V letních měsících to je vítaná a příjemná úleva. V létě jde ale o přechod z teploty vzduchu například 30 °C do vody o teplotě zhruba 15 °C. V saunách se jedná o změnu teploty vzduchu 90 °C do ledové vody o teplotě kolem 10 °C. Pro oslabené žilní stěny je to až příliš výrazný teplotní šok, který jim vůbec nedělá dobře.

Sauny s nižší teplotou mohou být přijatelné
Jestli patříte mezi milovníky saunování a nechcete se své oblíbené aktivity vzdát, vyberte si centra, kde můžete navštívit sauny s nižší teplotou i vlhkostí vzduchu. Na ochlazení vám poté bude stačit vlažnější sprcha, nikdy ne ledová, čímž se vyhnete i extrémnímu teplotnímu rozdílu.

Poraďte se s lékařem
Jestli jsou sauny i s mírnějšími podmínkami zrovna pro vás vhodné, by měl rozhodnout praktický lékař. Otoky nohou mohou značit i problém s lymfatickým systémem a v tomto případě je saunování naopak velmi prospěšné. Bohužel sami nedokážete rozlišit, z jaké příčiny vám otékají nohy. Proto je nejlepší navštívit lékaře, který vám stanoví diagnózu. Pokud půjde o projev žilního onemocnění, může vám předepsat venofarmaka – léky na posílení žilních stěn. Dále vám doporučí režimová opatření, která pomohou s návratem krve do srdce.

 

Trápí vás otoky nohou a křečové žíly? Se saunami opatrně

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI