Trombóza v těhotenství? Jak jí snadno předejít

Jedním z rizik jinak krásného období, jímž je těhotenství, se může stát trombóza. Během těchto devíti měsíců nebezpečí vzniku tohoto onemocnění výrazně narůstá – zvýší se zhruba pětinásobně – a neskončí ani porodem.

Hluboká žilní trombóza a plicní embolie se souhrnně označují jako tromboembolie. U těhotných žen dochází ve třetím trimestru ke zvýšení hladiny fibrinogenů a dalších faktorů, které zvyšují srážlivost krve.

Jaké jsou rizikové faktory?

Tělo se tím připravuje na porod, aby při něm žena nevykrvácela. U některých žen ale existují dispozice ke zvýšenému srážení krve. Jsou jak vrozené - jako je třeba leidenská mutace nebo další trombofilie (u nás jsou poměrně časté, asi 8 až 10 % populace), tak i získané - jako je  obezita, kouření, věk nad 35 let, kardiovaskulární onemocnění nebo akutní infekce či velké křečové žíly.

Při varixech se riziko trombózy zvyšuje z důvodu dysfunkce cévní stěny, způsobené chronickou žilní nedostatečností. Navíc u těhotné ženy dochází ke zpomalení toku krve v žilách, v oblasti pánve jsou žíly stlačovány rostoucí dělohou i plodem. V kombinaci s dalšími rizikovými faktory pak může dojít ke vzniku trombózy nebo embolizace. Rizikové je i šestinedělí, kdy je u těchto žen nebezpečí jejího vzniku dokonce dvacetinásobné.  

Podle čeho se pozná trombóza?

To je samozřejmě velmi dramatické, protože v této situaci jsou ohroženy vlastně dva životy – jak matky, tak i plodu. U trommbózy nebo embolie tak mnohdy rozhoduje včasná diagnóza, nejdříve jen z krve, dále nejčastěji ultrazvukem či na CT. Příznaky mohou být atypické. Patří k nim bolesti, brnění a otoky nohou či dušnost (nemožnost se pořádně nadechnout), to se ale dost často v těhotenství objevuje i jinak. Varovná je také změna barvy kůže – bledá či namodralá  Zpozornět je však rozhodně třeba, pokud je otok jednostranný, a to na levé dolní končetině.

V dnešní době ale většina žen s kterýmkoliv z rizikových faktorů je od počátku  pravidelně sledována ve specializovaných centrech za spolupráce lékařů několika odborností.

Existuje účinná prevence?  

Jako prevence proti trombóze v těhotenství se pak používají podkožní injekce léku proti nadměrnému srážení krve, které si pacientka aplikuje sama. Používaná látka neprochází placentou a riziko případných komplikací je velmi nízké.

Žena by měla také nosit kompresní punčochy, případně speciální těhotenské kompresní punčochové kalhoty. Vyvarovat by se měla dlouhého sezení (například při cestování), a pokud trpí vysokým tlakem, rozhodně jej léčit.  

Trombóze pomáhá nejlépe předejít pohyb, neboť odporuje tok krve směrem k srdci. Za ideální se považuje chůze a jízda na kole.

K podchycení rizikových rodiček už od počátku přispívá i fakt, že ženy jsou o tomto nebezpečí poučeny už v ordinacích gynekologů, kdy si přicházejí nechat předepsat antikoncepci. K tomu je dnes třeba absolvovat příslušná vyšetření a případně zvolit jinou metodu. Hormonální pilulky proti početí, kde jsou estrogeny v kombinaci s progestiny, totiž vyvolává podobný stav jako v těhotenství – zvýšenou pohotovost srážení krve a vytváření sraženin.    

 

Homepage: 

NEWSLETTER
PARTNEŘI